I když ještě nemluví,

chce komunikovat.

Znakování je přirozenou řečí miminek a batolat. Rozvíjí zvídavost, emoce i intelekt. Naučíme vás, jak na to.

Jak naučit dítě znakovat

Znakování je přirozenou řečí miminek
Příroda to zařídila tak, že děti mají touhu s námi komunikovat dlouho před tím, než se naučí mluvit. Často dokážeme poznat, co potřebují, ale naše šance vědět, co dítě právě zaujalo, když nadšeně ukazuje prstíkem z okna, je mizivá. Radost, blízkost a láska jsou umocněny každým okamžikem, kdy dítě pozná, že mu rodič rozumí. Program Baby Signs využívají milióny rodičů a dětí po celém světě - je to jediný program, založený na dlouhodobém vědeckém výzkumu a je vytvořený světově známými expertkami na rozvoj dítěte, Lindou Acredolo, PhD. a Susan Goodwyn, PhD.  Dětí dokáží znakem vyjádřit co potřebují, jak se cítí i na co myslí. Začínají dříve mluvit a snadněji se vyjadřují.

0
maminek
už ho četlo

Stáhněte si e-book zdarma!

Máte-li otázky o tom, jak znakování funguje, kdy se znakováním začít, jak se to naučit apod. ... stáhněte si zdarma eBook, kde najdete odpovědi.

Zašleme vám e-book a informace o znakování s BabySigns. V každém e-mailu je odkaz na odhlášení. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Pozvánka na webinář o znakování zdarma!

Komunikujte se svým batoletem a podpořte ho v rozvoji - znakujte s ním. Co vám znakování přinese?

Vnímavý rodič většinou dokáže rozšifrovat, co nemluvně potřebuje.  Ale když přijde na sdílení pocitů, vzpomínek nebo jiných myšlenek, na to intuice nestačí. Přijďte si popovídat o tom, co vám může znakování přinést a zda je pro vás vhodné.

Znakující děti

Rodiče jsou někdy překvapeni, že děti často svými prvními znaky sdílí svůj svět a až teprve poté je používají pro vyjádření svých potřeb. Jasný důkaz toho, že i když poznáte, co vaše nemluvně potřebuje, chtělo by vám toho říci mnohem víc.


Slovník znaků pro děti

Přehled znaků najdete ve slovníku, který má 100 znaků vybraných odborníky pro děti do 3 let. Znakový slovník i video slovník pro miminka i batolata najdete v materiálech programu Baby Signs.

\"\"Kompletní sada materiálů k programu Baby Signs obsahuje vše, co potřebujete, abyste se svým dítětem mohli začít znakovat. Začněte přečtením knihy Průvodce pro rodiče, kterou autorky programu připravily jako stručný a výstižný návod plný praktických rad. Dále sada obsahuje video, kde rodiče najdou videoslovník se 100 znaky a video pro děti, které proces učení usnadní. Nechybí ani seznam znaků, který budete mít vždy po ruce a plyšový batůžek Baby Signs s obrázkem medvídka BeeBo.

Sada obsahuje:

  • 1x kniha Průvodce pro rodiče k programu Baby Signs
  • DVD 2 v 1: Video slovník pro rodiče a video pro děti - Naše první znaky
  • Obrázkový přehled znaků

Jak snadno odplenkovat batole

Hurá na nočník s Baby Signs!

Hledáte cestu, jak snadno, rychle a s respektem pomoci vašemu batoleti odložit plenky? Prozkoumejte metodu, díky které odložily plenky už tisíce batolat.

Více informací

Váháte, zda je Vaše dítě připravené na odplenkování?
Přečtěte si článek Jak poznat, kdy začít učit chodit na nočník. Nepleťte si pojmy!

LEKTORKY ZNAKOVÁNÍ BABY SIGNS

Lektorek znakování Baby Signs jsou po celé republice desítky, najdete je na této mapě.

Lektorky nabízí semináře pro rodiče i kurzy pro děti Znakujeme se zpěvem a hrou. Některé nabízí i navazující kurzy Rozvíjím se a angličtinu se znakováním Baby Sings GoKids English.

Pokud ve vašem městě lektorku nenajdete, můžete zkusit kontaktovat vaše místní mateřské centrum a zeptat se, zda by si chtěli vyškolit lektorku, která by tam kurzy pořádala. Zde se dozvíte, jak se stát lektorkou.

Co o znakování říkají rodiče, kteří to zkusili.

Jen těžko budete hledat rodiče, který s dítětem znakuje nebo znakoval a který není nadšený a rád se o svou zkušenost nepodělí. Období znakování je nezapomenutelným obdobím, kdy máte pocit, že jste se se svým dítětem sblížili více, než jste čekali.

O tom, že znakování zaručeně funguje, mě přesvědčila má mladší dcerka Helenka jedné bezesné noci, když neustále plakala a všechny mé doposud aplikované metody na uklidnění zklamaly (nechtěla dudlík, nechtěla ponosit v náručí, zazpívat písničku, dokonce ani pít). Bylo jí tehdy zhruba rok a půl. V zoufalství jsem se jí ptala, co ji trápí a jak ji mám pomoct. K mému i manželovu úžasu tehdy zaznakovala znak pro "BOLÍ" a ukázala na svou hlavu. Pochopila jsem, zaběhla do koupelny pro chladivou Alpu, kterou jsem jí namasírovala čelíčko, a bylo po problému. Na ten výraz vděčnosti spokojeného batolete nikdy nezapomenu. Malá pak spala v klidu až do rána.
Kateřina K.
Nelinka ukazovala od 8 měsíců jen pápá a paci paci. Teď se to konečně stalo a začala taky znakovat. Bylo to úžasné, protože její první znak byl táta. Přišli jsme za tatínkem do práce, Nelinka se mě držela jednou ručkou a ťapala. Tatínek na ni zavolal táta a ukázal znak. Nelinka se k němu v ten moment se smíchem rozběhla, žvatlala svoje tatatata a evidentně ukazovala znak pro tátu. Byl to neopakovatelný okamžik. Je to pár dnů a už přidává další znaky.
A. Lišková a Nelinka
"S dcerkou jsem rok znakovala, teď je jí 2,5 roku a mluví ve větách, časuje, skloňuje, má slovní zásobu jako čtyřleté děti. Jsem přesvědčená, že jí znaková řeč Baby Signs pomohla".
Eva Procházková a dcera Pája
Zhruba do osmi měsíců Karolínka znaky „jen“ pasivně přijímala. Bylo vidět, že jim rozumí a ví, co bude následovat. První Karolínčin znak byl v osmi měsících znak JÍDLO, pak přidala STROM a JEŠTĚ. Sama si vymyslela znak pro DUDLÍK. Znakujeme všichni tři a moc nás to baví.
Lenka S. a Karolínka
Po dvou měsících už jsem si říkala, že toho nechám, všichni kolem si ťukali na hlavu, že je to nesmysl, Verunka jen koukala, ale stále žádná reakce. Když jsem ji jednou oblékala na procházku, najednou si poklepala na hlavu a já věděla, že chce čepici, od té doby co týden, to jeden znak a v roce už znakovala o sto šest 🙂 Měla jsem z toho velkou radost a i tatínek a ostatní příbuzní uznali, že znakování je úžasná věc k dorozumění se. Znakování pro nás bylo krásné období sbližování se 🙂
Lucie P. a Verunka
Začala jsem znakovat, když bylo Zuzance půl roku. Od té doby si zamilovala DVD znakování pro děti, již při prvním tónu se celá roztancuje a rozzáří. Ukazuje při každém slově čepice znak „čepice“ a při ostatních mává rukama a zkouší vše prstíky. Několikrát ukázala psa. První znak, který ukázala, byl náš pes Astor a hned na to světlo. Bylo jí něco kolem devátého měsíce. Dnes znakuje : mlíko, pták, vrtulník, papat, pes, kočka. A celá rodina se z toho radujeme.
M. Zedníková a Zuzanka
Znak jablíčka se naučila za dva dny, protože má jablíčka moc ráda. Dojde si do kuchyně, ukáže prstíkem na pult, kde leží ovoce, a pak ukáže znak pro jablíčko. Dnes si vychutnávám chvíle, kdy si hrajeme nebo se bavíme a dcerka na známá slovíčka reaguje zobrazením znaku nebo sama ukazuje na ptáčky na střeše a ukazuje znak ptáčka.
Táta Michal a dcera Monička
Znakování je opravdu skvělý způsob, jak může děťátko sdělit to, co ještě nezvládne verbálně. U nás je teď nejoblíbenější znak "stars" hvězdičky, kdekoliv nějakou vidí, třeba úplně zastrčenou, malou někde na fasádě a vehementně ukazuje a kříčí "stááááááááááj"....jednou mě překvapila, že takto označila kříž na kostele:)
Zuzana T.
Dobrý den, chtěla bych poděkovat za skvělý kurz! Začaly jsme s dcerou od 8.měsíce a téměř hned začala znaky vracet. I když v úrovni své motoriky, tak to byly někdy záhady a museli jsme hodně řešit kontext 🤭 Teď už má 11 měsíců a zvládá přes 50 znaků. Jak pochopila ten koncept, vymýšlí si i vlastní a my pak hádáme, co se snaží říct ♥️ Takže máme slovníček upravený na míru. Umí si už ukázat i nějaký diskomfort a to nás už několikrát zachránilo od oboustranné frustrace. A já si říkám, proč to tak nedělají všichni? 🤗 Ráda bych váš kurz sdílela a doporučila dále. Vůbec nechápu, proč to takto nedělají všichni 🙂 My to fakt zbožňujeme. Dokonce i můj tatínek, se kterým bydlíme a který je spíše konzervativní, už hodně znaků pozná.
Romana T.

Lili znakuje

Lili má na tomto videu čerstvých deset měsíců a začala znakovat kolem 8 měsíce.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Nelinka znakuje

Nelinka znakuje od 12 měsíců a moc jí to baví. Rozumí i se staršími sourozenci, kteří to berou jako zábavu

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

O čem píšeme - Blog

Kdy je čas se poradit s odborníkem a jaké máme možnosti Autorka: Mgr. Gabriela Solná, Klinický logoped Pokud dítě ve dvou…
Druhé dítě je obecně pro většinu rodičů méně stresující a co je důležité, tak i pro narozené miminko. Málo věcí…
Zhruba v polovině letních prázdnin se o některé maminky, které spoléhaly na nejčastěji doporučovanou metodu – sundat plenku a nechat…
Zkuste si představit tuhle situaci ... jste v cizí zemi a tamnímu jazyku už celkem dobře rozumíte, ale vaše výslovnost…
Čekám s vlastním miminkem v čekárně, až na nás přijde řada. Jdeme jen na rutinní prohlídku, takže mám možnost neřešit…
Spisovatel Stephen O'Meara ve své knize Jak odhalit lháře (How to Spot a Liar) tvrdí, že  člověk se setkává se lží…
Využívání znakování má svůj význam u dětí s podezřením nebo diagnozou poruchy autistického spektra. Přeložili jsme pro vás tento článek a…
Ne vždy se vše ve znakování daří - možná i vy jste narazili na nějakou překážku. Přinášíme vám 2 příběhy  ...…
Proč by každý rodič měl vědět něco o teorii vazby Vědecky založený směr názorů na to, jaká je ideální interakce…
Překlad výtažku článku autorky Catherine Brown, M. A., CCC-SLP Rozdíl mezi "opožděným vývojem" a "poruchou" řeči Odborníci na vady řeči používají…
V minulém článku jsme si přiblížili teorii vazby a proč je pro rodiče miminek dobré, o tomto konceptu z psychologie…
Ahoj lidi, říkají mi Lukášek, je mi 13 měsíců a na téhle fotce jsem se svým bráchou. Ten se jmenuje…