Jak vychovávat děti s láskou i rozumem? Osvědčené tipy, inspirace i dárečky ve formě slev najdete zde >>
„Dítě musí být na učení na nočník připravené.“
„Každé dítě je připravené jindy, je potřeba čekat, až dozraje.“
Tak takovýmito radami se to ve Facebookových komentářích jen hýří. Problém je, že si ale maminky často pletou pojmy, a proto i když zdánlivě na těchto tvrzeních není nic špatného, když to maminka špatně pochopí, může si situaci s odplenkováním pořádně zkomplikovat. Aby se tohle nestalo právě Vám, pojďme si to probrat trochu podrobněji.
Než se ale do toho pustíme, pojďme si také na rovinu říci, odkud mé názory pochází. Již několik let maminkám nabízíme metodu amerických profesorek vývojové psychologie a autorek bestsellerů o výchově miminek a batolat s názvem Hurá na nočník. Tahle metoda už pomohla odplenkovat tisíce dětí u nás a milióny ve světě, takže nejenže pochází od expertek na dětský vývoj, ale je i nezvratně ověřená praxí.
Maminky se na mě občas obrací, když se něco nedaří, a ještě se mi za ta leta nestalo, že by se jim s touto metodou nepodařilo dítě odplenkovat.
Tak teď se vraťme k tomu hlavnímu – chybným radám na sociálních sítích, které mohou Vašemu dítěti i Vám připravit víc starostí než je potřeba.
Zjednodušeně se dá říci, že dítě můžeme začít učit na nočník, když je fyzicky schopné zadržet moč a stolici a když je schopné si uvědomit, že potřebuje vylučovat. Tohoto je dítě schopné již ve velmi raném dětství, jak vám potvrdí všechny maminky, které kdy zkoušely bezplenkovou metodu.
Začínat ale už od narození má svá úskalí a chce to velké množství trpělivosti a času. Metoda Hurá na nočník na to jde jinak – s odplenkováním začínáme v době, kdy dítě už dokáže sedět na nočníku a také komunikovat, aby si dokázalo říci, že se mu chce jít. Tohoto je většina dětí schopná v roce a prakticky všechny běžně se vyvíjející děti v roce a půl. A to je vše. Nenechte si namluvit, že připravenost dítěte je o tom, jestli se dítěti na nočník chodit chce nebo ne. Jde o hygienický návyk – pokud dítě nemá rádo, když mu myjete vlasy, tak také není řešením počkat, až se mu do toho bude za pár let chtít. 🙂
Správný postup je najít respektující způsob, jak dítě vhodně motivovat a přimět ho ke spolupráci. Ale rozhodně ho do ničeho netlačit, protože nátlak a manipulace Vás ve výchově nedovedou k žádanému cíli. Pozitivní motivace ale také neznamená přemlouvat, prosit nebo vyhrožovat či dokonce trestat. Nechceme u dítěte vypěstovat pocit, že buď je chození na nočník něco tak nepříjemného, že ho musíme prosit a přemlouvat, nebo se toho má bát, protože kdykoliv se něco nepodaří následuje trest.
Obvykle čím mladší je dítě, se kterým začínáte odplenkovávát, tím máte jednodušší start. Roční dítě obvykle neprotestuje a když z toho uděláte zábavu a jste důslední, odplenkujete jak nic. Jakmile je ale dítě starší (obvykle, když se blíží druhé narozeniny), na řadu přichází obávané období vzdoru. To poznáte tak, že Vám dítě vaši snahu o učení na nočník začne sabotovat. ALE – nepleťte si pojmy, tohle není známka toho, že není připravené, ale spíše toho, že jste už nejlepší čas propásli, a teď máte nejvyšší čas se do toho pustit a dotáhnout to do konce, protože od teď už to bude jen horší – protože za pár měsíců se začne ještě přidávat stud a dítě už si může začít vytvářet psychické bloky spojené s vylučováním. Navíc když budete čekat, začne se blížit čas nástupu do školky, Vy pak znejistíte, začnete tlačit a to situaci ještě víc zkomplikuje.
Nejdůležitější bude trpělivost a důslednost – ostatně ty jsou důležité při všem, co chcete dítě naučit. Pak bude záležet na metodě. Můžete samozřejmě zkusit nejčastější radu, nechat dítě doma nebo v létě venku bez plenky a ono to samo pochopí a začne chodit na nočník. Tohle u některých dětí funguje, takže už jste se jistě setkali s někým, kdo vám říká, že odplenkování nic není a takhle to zlvádne každý.
Kdyby to ale byla pravda, tak by nerostl věk dětí, které ještě potřebují pleny. Dnes není výjimkou, že děti, které jdou k zápisu do školky, ještě mají pleny a maminky to většinou omlouvají tím, že jejich dítě ještě nevyzrálo.
Dozrát ale spíš potřebuje maminka a to k rozhodnutí jít důsledně do toho, protože dítě se samo neodplenkuje – je potřeba, aby maminka zvolila vhodnou metodu a důsledně ji používala.
Metoda by měla být v souladu s Vaším výchovným stylem a měla by brát v úvahu i to, jaký je vrozený temperament vašeho dítěte, protože díky němu bude každé dítě reagovat na různé podněty jinak a také bude potřebovat trochu jiný přístup.
A právě toto ve své metodě Hurá na nočník popsaly autorky Linda Acredolo a Susan Goodwyn. Jako vývojové psycholožky se soustředí na to, abyste odplenkovali efektivně, rychle, ale současně i laskavě a s respektem k potřebám vašeho dítěte.
Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, pokud Vašemu dítěti už byl rok, neodkládejte to a pusťte se do toho. A nenechte se někde na internetu přesvědčit, že máte čekat. V mnoha kulturách (včetně té naší před nástupem jednorázových plen) děti byly bez plen běžně do 18 měsíců a to Vaše dítě to zvládne také.
Představte si tu pohodu, když nebudete muset přebalovat a hlavně i kupovat pleny, nebo prací prostředky na ty látkové. Ušetříte naši planetu i Vaši peněženku a dáte Vašemu dítěti sebevědomí, že i tenhle milník zvládlo.
Metoda Hurá na nočník je vhodná pro každé dítě, kterému už byl rok, s cílem odplenkovat nejpozději do druhých narozenin. Lze jí ale využít i pokud jste už ideální čas propásli. S touhle metodou už odplenkovalo i nespočetně maminek dvouletých i starších dětí.