Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak přivést děti ke knížkám, slevy a inspirace. 

Zveme rodiče s miminky a batolaty na akci Znakujeme se zvířátky ze zoo 12.6.2024. Registrace zdarma zde >>

Odložte plenky a hurá na nočník!

V každém druhém článku se dočtete, že dítě musí být připravené na to, aby odložilo plenky. Ale jak to má rodič poznat, že už je ten správný čas? A jak to pozná to dítě? Vždyť do teď jste jen přebalovala, tak jak to teď najednou změnit? Jasně, všichni nakonec chodíme na záchod a nemáme plenky, ale jak to doopravdy probíhá? Co rodiče čeká? Jak dlouho to bude trvat? Budete celou dobu trpěliví? A co když dítko začne nočník po čase zase odmítat?

Hlavou většiny rodičů běží spousty podobných otázek a myšlenek právě v době, kdy začínají pociťovat, že se blíží čas, kdy by se do téhle velké akce „Nočník“ měli aktivně pustit. A mohu Vás uklidnit, je to zcela přirozené mít obavu, jak to zvládnout s láskou, respektem, humorem a trpělivostí a nezničit to krásné křehké pouto a důvěru mezi rodiči a batolátky.

Jak vybrat tu správnou cestu k odplenkování?

Ve chvíli, kdy vaše děťátko doroste k tomu, že chodí, sedí, začíná se daleko více zajímat o svět kolem sebe, začnou se většinou angažovat všichni dobří rádci s tím, že je načase odložit plenky. A zaručeně mají ty nejlepší metody, které stopro fungují, protože oni to tak také dělali a je nutné to tak dělat a jinak to nejde. Jenže která ta metoda je skutečně ta nejlepší právě pro vás a hlavně pro vaše děťátko?

Každé dítko je ale jiné, má svůj čas, svůj temperament a také svého milovaného rodiče, ke kterému vzhlíží. Proto je to jen a jen na vás, abyste sami rozhodli, kterou cestou se dáte a jaký postup zvolíte. Mějte ale na paměti, že v první řadě musí být o správnosti svého počínání přesvědčený rodič, který ví co a proč dělá. Vaše děťátko se poté rádo přidá, protože vycítí, že si neprotiřečíte.

Příběh maminky Lucky ze Slaného

Příběh jedné slánské maminky Vám ukáže, jak jednoduché odložení plenek může být a že když je rodič připraven, není překvapen. Stačí věřit v mateřský pud a cit a hlavně ve schopnosti svého vlastního děťátka.

Když Kubovi bylo 15 měsíců, umístila jsem nočník u přebalovacího pultu. Vzpomínám si, jak jsem zajásala, když si ho poprvé zkoumavě prohlížel a slibovala si od toho bůh ví co. Jenže on si ho jen prohlídl, já mu řekla, že je to nočník a to byl konec naší debaty o nočníku.

Ale nevzdávala jsem to, nočník měl prostě své místo u nás už napořád. Ale potřebovala jsem víc informací. Hledala jsem způsob, jak to udělat správně pro nás oba, s respektem, ale účinně. Navíc byl podzim a já na léto fakt čekat nechtěla a při představě, že mu prostě sundám plenky a nechám ho, ať to zjistí sám, mi stály vlasy hrůzou na hlavě.“

Hurá na nočník a znakování

„Jelikož jsme ale už skoro rok znakovali, zabrousila jsem do této oblasti a zjišťovala, jestli by to nešlo i takhle. A hle, šlo! A tak jsem si objednala přes eshop sadu Hurá na nočník. Program si klade za cíl, aby dítě bylo zcela bez plenek nejpozději do 2. narozenin. Ideální čas na začátek je kolem prvních narozenin, ale prakticky lze tuto metodu využít i později.

Knihu jsem zhltla hned a měla jasno, že to je ta pravá cesta pro nás oba. Co mě asi nejvíc zaujalo, byly informace o emoční, fyzické a komunikační připravenosti dítěte. Trvalo mi ale tři měsíce, než jsem se odhodlala k dalšímu kroku. Do té doby jsem nočník znakovala neustále, kdykoliv jsme se šli přebalit a viděli ho u přebalovacího pultu. V 18 měsících jsem ho na něj začala posazovat každý den po spinkání (ranním i odpoledním). A on za týden poprvé vyslovil slovo „nočník“. Nepolevovala jsem a přidávala dva znaky pro „spěchat“ a „mytí rukou“. Další znaky z knihy jsme již dávno uměli, a tak to nebylo potřeba. O nočníku jsme se bavili i u ostatních členů rodiny a zkusili přidat další dobu, a to než jsme šli ven.“

„Už nechci plínku!“

„Za další dva měsíce nastal absolutní zlom! Můj synáček se jednoho dne vzbudil a řekl mi, že už plenky prostě nechce. Byl připravený a měl můj nekonečný obdiv. Jsem ale přesvědčená, že ten pravý okamžik poznal díky právě této metodě. Pro můj vnitřní klid jsme se ale domluvili, že mu plenky ještě nechám na večerní spinkání a občas, když půjdeme na ven. Tady nám pomohl znak „spěchám“, až na to, že ze začátku se Kuba spíš soustředil na dělání znaku než na včasné sezení na nočník. I tak jsem více jak dva týdny vytírala a převlékala. Nic jiného jsem nedělala a musím přiznat, že být v těchto chvílích stále trpělivá a laskavá, byl dost velký výkon.

Ale dali jsme to! Společně. A Kuba ve 20 měsících byl bez plenky. Já byla v očích okolí příkladná matka a on ukázkové dítě. A navíc jsme, díky znakování, o tom ještě mohli mluvit. Byla jsem nadšená!“

Maminka Lucka a její Kubík

Kámen úrazu – velké nebo nečekané změny

Samozřejmě, že do života dítěte a celé rodiny přicházejí neustále změny. Situace jako např.: příchod sourozence, velké změny v pokojíku jako je jiný spací koutek či rituál, nástup do školky, změna denní rutiny, odchod milovaného domácího mazlíčka apod. My dospěláci máme tu výhodu, že náš mozek si většinu změn dokáže odůvodnit a velmi rychle se adaptovat. Pro děťátko je to ale velmi silný emotivní prožitek, který může způsobit i to, že dojde ke změně fyzické.

Batolátko se přestane soustředit na rádoby zaběhnuté aktivity jako je chození na nočník, protože více přemýšlí o nastalé změně. Nedovede si vysvětlit, proč je najednou tohle nebo tamto úplně jinak. Má spoustu otázek (které ještě ani neumí formulovat) a vše silně prožívá.

Mami, tati, nezlob se a dej mi čas!

Kdyby to tak ten malý cvrček uměl říci a správně podat, určitě by to vyznělo nějak podobně 🙂 A tak vás, milý rodičové, prosím za ně. Pokud vidíte, že došlo ke změně, a máte pocit, že jste se dostali zase o krok či skok zpátky, nezlobte se na ně!

Vím, je to velmi těžké a mnohdy demotivující, ale ti naši malí velcí objevitelé zrovna určitě vnitřně prožívají něco, co tuhle změnu způsobilo. A i když vás třeba nic nenapadá, co to mohlo zapříčinit, časem se ten důvod objeví. Vy ale vytrvejte, buďte oporou, trpěliví, laskaví a klidně znovu ten krok zpět přijměte a začněte od začátku znovu. Tím ukážete, že o nic nejde a nit lásky a důvěry se nepotrhá. Pokud vás zajímá více o tom, jak se děťátko do 3 let věku vyvíjí nejen fyzicky, ale i emocionálně a nebo hledáte tipy na denní aktivity od narození, určitě stojí za povšimnutí kniha S láskou i rozumem.

Ať už se rozhodnete jít cestou, kterou nabízí odplenkovací sada Hurá na nočník (nyní i v onlive verzi!) či nikoliv, držím vám palce a fandím, aby šlo vše hladce, podle představ a plenky se tak konečně staly minulostí i pro vaši rodinu!