Je tu měsíc s montessori. Materiály ke stažení, tipy a slevy na celý online Montessori kurz 20% nebo 1. lekce se slevou 55% zde >>

Zveme rodiče s miminky a batolaty na akci Znakujeme se zvířátky ze zoo 12.6.2024. Registrace zdarma zde >>

Jak poznat, že je dítě připravené na nočník?

Odplenkování a naučení dítěte chodit na nočník – třaskavé téma, které dokáže rozbouřit i jinak klidné vody nejednoho rodinného klanu. Podívám se společně dnes na to, jak s láskou a respektem přistoupit k této etapě, poznat, kdy je dítě připravené, a jak vše zvládnout bez stresu.

Hned na začátku je potřeba si uvědomit, že připravenost dítěte na odplenkování s sebou nese hned 2 klíčové body, které spolu velmi souvisí. Jednak jde o to, kdy je dítě připravené fyzicky tedy vzhledem k tělesnému vývoji. Za druhé, je potřeba mít na paměti dětskou psychiku a tedy mentální vyzrálost.

Fyzická připravenost dítěte

Aby dítě zvládlo kontrolovat vylučování, musí projít dvěma důležitými kroky v rozvoji svého těla: pochopením procesu vylučování a získáním kontroly nad svěrači.

Teď si možná budete klepat na čelo a říkat si, že je to blbost, ale věřte tomu. Velmi dobrou nápovědou je doba, kdy Vaše děťátko začne samo lézt po všech 4 jako pejsek a stane se to jeho naprosto přirozeným pohybem tzn. neplazí se po zemi jako voják, ale opravdu „běhá po čtyřech“. Tím si posiluje celý „core“ tedy střed těla včetně zádových svalů na to, aby bylo schopné samo docílit stabilního sedu. Jakmile se dostane dítě do fáze, že samo naprosto bez problémů sedí, je to doba, kdy jsou rektální svěrače posílené a dítě je při troše cviku zvládne ovládat a také je to doba, kdy je už močový měchýř vyvinutý do dostatečné velikosti a dokáže zadržet více moči.

Mentální připravenost dítěte

Pokud máte v okolí někoho, kdo preferuje a aktivně zařadil bezplenkovou metodu, tak vám jistě potvrdí, že dítě je schopné si potřebu uvědomit již ve velmi raném dětství. Začínat ale už od narození má svá úskalí a chce to velké množství trpělivosti a času.

Nicméně mentální připravenost se dá s dětmi velmi pěkně trénovat a to daleko dřív než samotný trénink chození na nočník. Je to hlavně o tom, že s miminkem či batolátkem komunikujeme a vysvětlujeme tak, aby dokázalo pochopit, co se s jeho tělem děje a proč, Také nesmíme opomenout fakt, že dítě si musí uvědomit, že je mnohem příjemnější být v suchu a čistém prádle. Tady nám do celého procesu tzv. hází vidle výrobci super adsorbčních plenek, které neprosáknou a dítě téměř ihned po vyčůrání se přichází o ten pocit a uvědomění si, jaký je ten pravý pocit ve chvíli, kdy potřebu vykoná do prádla. Ale i s tím se dá pracovat.

Jak se na trénink odplenkování připravit

Jak už bylo řečeno výše – je to hodně o komunikaci. Fyziologicky se k tomu dítě musí dopracovat aktivitou a tréninkem a běžným vývojem, ale to neznamená, že vy jako rodič nemůžete do té doby nic dělat. Naopak. Štěstí přeje připraveným a tady je to podstatné.

Důležitou součástí je komunikace, která pomáhá dítěti pochopit jeho tělo. Proto pro vás mám pár bodů, které můžete se svým děťátkem začít praktikovat hned, i když ještě nesedí a víte, že to ještě pár týdnů či měsíců bude trvat. Protože až tělo bude připravené, můžete se těšit jen na rychlý skok a zúročení této přípravy.

  • Mluvte a znakujte na své děťátko a to právě i v souvislosti s vykonáním potřeby, např.: u přebalování, koupání, převlékání, po spinkání, po jídle… kdykoliv máte vypozorované, že dítě má potřebu nebo už ji vykonalo. Mluvit zvládnete sami, se znakováním vám umíme pomoci díky kurzu Baby Signs online a online programu Hurá na nočník.
  • Najděte si během dne i večera několik chvil a zařaďte na denní pořádek čas, kdy bude dítě bez plenky. Prostě jen tak nahé. Ano, bude se stávat, že se dítko vyčůrá tam, kde nebudete chtít, ale je potřeba mu dovolit začít ten pocit a uvědomění, co se s jeho tělem děje.
  • Zkuste vysledovat (a klidně si dělejte i poznámky), kdy během dne dítě zaručeně čůrá a vykonává velkou potřebu. Můžete vypozorovat, že např. na velkou „jde“ ráno po snídani, nebo že čůrá chvíli po tom, co se napije atd. Tohle pro Vás pak bude velký pomocník jakmile začnete trénovat „na ostro“ 🙂

Při odplenkování je klíčové vnímat jedinečné potřeby vašeho dítěte. Připravenost dítěte na nočník je citlivý proces, který vyžaduje nejen pozornost k anatomickým signálům, ale také lásku, respekt a empatii. Sledujte signály, sdílejte zkušenosti a buďte oporou v této důležité etapě vývoje vašeho dítěte.

Hurá na nočník

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, pokud vašemu dítěti už byl rok, neodkládejte to a pusťte se do toho. Nenechte se někde na internetových diskuzních fórech přesvědčit, že máte čekat až si dítě řekne samo. Neřekne. V mnoha kulturách (včetně té naší před nástupem jednorázových plen) děti byly bez plen běžně do 18 měsíců a to vaše dítě to zvládne také. Jen si musíte věřit, obrnit se trpělivostí a klid a pohodu přenést na vaše batole.

Představte si tu pohodu, když nebudete muset přebalovat a hlavně i kupovat pleny, nebo prací prostředky na ty látkové. Ušetříte naši planetu i vaši peněženku a dáte vašemu dítěti sebevědomí, že i tenhle milník zvládlo.

Metoda Hurá na nočník je vhodná pro každé dítě, kterému už byl rok, s cílem odplenkovat nejpozději do druhých narozenin. Lze jí ale využít i pokud jste už ideální čas propásli. S touhle metodou už odplenkovalo i nespočetně maminek dvouletých i starších dětí.