Je tu měsíc s montessori. Materiály ke stažení, tipy a slevy na celý online Montessori kurz 20% nebo 1. lekce se slevou 55% zde >>

Zveme rodiče s miminky a batolaty na akci Znakujeme se zvířátky ze zoo 12.6.2024. Registrace zdarma zde >>

Kdy už konečně začne znakovat?

Ne vždy se vše ve znakování daří – možná i vy jste narazili na nějakou překážku. Přinášíme vám 2 příběhy  … možná v nich najdete inspiraci či povzbuzení, než se s námi opět setkáte v září.

„Jak znakování funguje? Kdy se znakováním začít? Jak se to naučit? Stáhněte si ebook zdarma!“

„Znakovat se naučí každé dítě.“ To je věta, kterou jste od nás možná již slyšeli …. za 9 let zkušeností tady v ČR jsme si ověřili nesčetněkrát, že to tak opravdu je. ALE … každé dítě je jiné a každý rodič je jiný. Takže každé dítě začne komunikovat v jiný čas a částečně to také závisí na tom, jak je rodič důsledný, protože důslednost přináší výsledky dříve.  Každé dítě se tedy znakovat naučí i když cesta někdy může být klikatá, ale stojí za to.

„Objevte cestu, jak se domluvit než přijdou slova. Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s vaším dítětem začít znakovat, najdete v online kurzu znakování.

První z našich příspěvků je dotaz maminky, která si neví rady jak pokračovat dál, když její 13ti měsíční syn ještě neznakuje. Svuj příspěvek nám poslala do Batoláčku (předchůdce GoKids Magazínu): „Ráda bych si také někdy přečetla, jak to někomu nejde.“ Atak se nám svěřila přímo ona sama.

Dobrý den.

Osobně totiž mám doma zádrhel. Syn má už 13 měsíců a v podstatě nic. Světlo sice úspěšně znakuje od 10.měsíce, ale tím jsme skončili. Znakuji na něho cca od 6 měsíců. Čepice ho zaujala, párkrát předvedl, ale teď už neřeší. Podobně např. znak pro žábu, nebo pro ještě. Jako by o to ani neměl zájem. Občas na mě koukne, co to ukazuji, ale většinou se mu musím vnucovat, aby moje ruce vůbec sledoval. Takovou kachnu na něho znakuji jak urvaná a ta ho zatím vůbec nezaujala. Doma jsem tak trochu za blázna a pomalu si tak i začínám připadat. Ještě že vidím ty ostatní děti, které (pro mě zázračně) znakují třeba už od 8. měsíce. Vím, že v tomhle věku je všechno individuální a žádné dítě nemůže být stoprocentně tabulkové. Nicméně bych se zeptala, je i náš případ normální? Má vůbec smysl se ještě snažit? Nemůže být problém ve mně? Přiznávám se, že už jsem z těch neúspěchů unavená a při každém použití slova znak neukazuji. Znaky ukazuji, když mám jistotu, že mě syn sleduje a vnímá, co se říká. Jinak ne. Syn vše co chce si vymůže buď intonovaným „eh“ a zbytek se domluví pomocí slov to a ne. 🙂

Díky za odpověď,

Gabriela Kollová

Odpověď naší zkušené lektorky:

Dobrý den,

Moc děkuji za Vaše hezká slova o Batoláčku a také za Váš dotaz. Určitě nejste sama, kdo má dočasně pocit, že znakování nejde tak, jak jste si to představovala. Se znakováním je to jako se vším ostatním ve vývoji našich děťátek … každé dítě je jiné. Některé dříve sedí, jiné dříve staví na sebe kostky a jiné dříve znakuje. Z toho, co popisujete, je Váš syn ale vlastně téměř tabulkový. Děti, které začínají v 8 měsíci a v roce umí 30 znaků jsou spíše vyjímkou. Většina dětí začíná první znaky používat kolem roku – toho už Vás syn dosáhl. Takže chápe, že se dá komunikovat pomocí znaků a teď je jen na něm, jak moc nebo málo to bude používat. Většina dětí rodiče překvapí tím, jak rychle se znaky učí, když je to začne bavit. Ale stává se také, že se na určitém bodu jakoby na chvíli zastaví. V literatuře se uvádí, že zejména kolem doby, kdy děti začínají chodit, jakoby se chtěli více soustředit na chození, na chvíli stagnují ve znakování a poté, co se naučí chodit, začnou dělat pokroky ve znakování.

Také je třeba si uvědomit, že znakování jako forma komunikace má ještě jednu specifickou vlastnost – zaleží na povaze dítěte. Určitě to znáte, jsou děti (i dospělí), kteří celý den pusinku nezavřou a také ti, ze kterých musíme páčit každé slovo. Se znakováním je to stejné, děti, které znakují brzo a používají mnoho znaků svým rodičům vlastně ohlašují, že se mají na co těšit až přijdou slova.

Snad Vám tyto informace pomohou. Jediná rada, kterou pro Vás mám je: nevzdávejte to a uvidíte, že to nakonec bude zábava pro syna i pro vás.

A ještě jeden příběh již s tím „dobrým koncem“.

Dobrý večer,

hrozně moc se mi líbí vaše věta: Ještě jsem neslyšela o dítěti, které by nakonec neznakovalo, teda pokud to rodiče nevzdají :-)) :-)) :-))

Je to měsíc zpátky, co jsem se na vás obracela s prosbou o radu jako neuspokojená matka, která se snaží své dítě naučit alespoň nějaký znak a ono stále nic. Asi čtyři dny poté, co jsem si postěžovala, se doslova začaly dít zázraky. Haňula se rozjela doslova jako rychlík a během dvou, tří dnů na mě vychrlila alespoň deset znaků, které jsem se jí snažila do té doby naučit, pak následovala několikadenní pauza a vše se znova opakovalo. Takže jsme s nadšením objednali dvě skvělá leporela V ZOO a Venku a první zmíněná se ihned zařadila mezi top knížky 😉 . Vypozorovala jsem, že nejvíce ji baví ukazovat, jak někdo něco dělá, statické věci, popř. zvířata (kromě žirafy, kterou miluje a vytvořila si vlastní znak – zvedá ruku nahoru jako že je veliká, a kačeny, které chodíme krmit, ji prostě neberou, i když na obrázku pozná i jelena nebo bažanta :-), :- ) . V každém případe trpělivost se znovu vyplatila a uspokojení se dostavilo nejen proto, ze se s dcerkou konečně lépe domluvíme a můžeme spolu sdílet mnohem víc věcí, ale trosku bylo pohlazeno i mé učitelské ego, že to prostě dokážeme. Ještě jednou moc děkuji za podporu, která mi tehdy dodala novou silu a vůbec za celý váš program, který mě i mou dceru nesmírně obohacuje.

Přeji krásny den, Lenka

Online kurz Baby Signs

Pokud nechcete čekat na nejbližší termín semináře či kurzu ve vašem okolí, objednejte si náš online kurz znakování, kde se snadno dozvíte vše co potřebujete vědět k tomu, abyste úspěšně se svým děťátkem začali používat první znaky.

Přejeme vám krásné léto plné znaků vašich dětí.