Je tu měsíc s montessori. Materiály ke stažení, tipy a slevy na celý online Montessori kurz 20% nebo 1. lekce se slevou 55% zde >>

Zveme rodiče s miminky a batolaty na akci Znakujeme se zvířátky ze zoo 12.6.2024. Registrace zdarma zde >>

Jak si hrát s 6 měsíčním miminkem

Šest měsíců je věk, kdy miminka intenzivně prozkoumávají svět kolem sebe. Ačkoli ještě nechodí, existuje mnoho způsobů, jak podporovat jejich motorický a komunikační vývoj. Tento článek představuje pět zábavných a edukativních Montessori aktivit, které můžete provádět doma, aby jste podpořili různé dovednosti vašeho dítěte jako jsou podpora motoriky, senzorického vnímání a komunikace vašeho dítěte.

1. Objevování různých textur

Košík plný různých materiálů může být pro vaše miminko okouzlujícím objevitelským centrem. Zahrňte předměty jako je hladké dřevo, měkké plyše, chladné kovové lžičky a texturované gumové kousátka. Tato smyslová hra podporuje jemnou motoriku a povzbuzuje zvídavost vašeho dítěte.

Kousátka, která mají různé struktury se dají i nachladit, a pak pomáhají i při růstu zoubků.

2. Znakování Baby Signs s prstovými říkankami

Integrujte znakování Baby Signs do vašich každodenních interakcí pomocí prstových říkanek, jako je „Pět malých kachniček“. Tato aktivita nejen že zlepšuje motorické dovednosti, ale také posiluje vazbu mezi vámi a vaším dítětem a zavádí základy komunikace.

Konkrétní říkanky pro jednotlivé situace, ve kterých vám zrovna tohle může ušetřit kupu nervů a zjednodušit komunikaci, najdete v článku „5 dětských her, ke kterým stačí jen ruce“.

3. Zvukové hrátky

Vyrobte jednoduché hudební nástroje, jako jsou lahve s rýží nebo fazolemi, a ukážte dítěti, jak je může chvěním rozeznívat. Tato aktivita rozvíjí sluchové dovednosti a podněcuje dětskou zvědavost skrze příčinu a následek.

O tom, že rytmus je klíčový pro rozvoj řeči u kojenců a batolátek jsme již také psali dříve. Pokud to ale shrnu v krátkosti, tak výzkum naznačuje, že kojenci se v prvních měsících života učí jazyk primárně prostřednictvím rytmických, nikoli fonetických informací. Tento závěr vyvrací tradiční pojetí raného osvojování jazyka a zdůrazňuje význam rytmické/zpěvné řeči, jako jsou dětské říkanky pro kojence.

4. Zrcadlové hry

Bezpečně umístěné zrcadlo na podlaze, kde vaše miminko tráví čas na bříšku, může poskytnout hodiny zábavy. Vaše dítě bude fascinováno vlastním obrazem a učí se zároveň rozpoznávat různé emoce a výrazy.

U zrcadla děti vydrží neskutečně dlouho.

5. Schovávaná s látkami

S lehkou látkou můžete hrát hru na schovávanou, při které se střídavě zakrýváte a odhalujete tvář. Tato hra nejen zlepšuje sociální interakce a učí dítě konceptu stálosti objektu, ale je také skvělou příležitostí pro společné smíchy a radost.

Proč to zkusit s montessori aktivitami?

Jak vidíte, Montessori aktivity mohou hravým způsobem podpořit vývoj vašeho dítěte, a to právě z pohodlí vašeho domova. Tyto interaktivní hry nejenže stimulují klíčové dovednosti potřebné pro jejich růst, ale také posilují vazbu mezi vámi a vaším miminkem, což je neocenitelné.

Na slovíčko o montessori - zdarma videa

Pro další informace a zdroje o výchově podle Montessori, navštivte GoKids o Montessori a nebo se můžete zdarma postupně podívat na 5 krátkých videí (každé v délce cca 5 minutek), kde se podíváme na nejčastější otázky, které maminky pokládají. Zboříme některé mýty, dostanete pár tipů, jak montessori uplatnit doma, podíváme se na pomůcky a pár dalších věcí.