Březen - měsíc tvoření a rozvoje. Aktivity, které podporují rozvoj smyslů, jemné motoriky a řeči. Vše je zde >>
Občas se mi stane, že mi přijde zpráva od maminky, která s miminkem znakuje s naším programem Baby Signs. Vždycky mě takové zprávy nesmírně potěší a dodají mi spoustu energie do další práce. Někdy se ale stane, že sdílení je tak úžasně autentické a přitom shrnuje většinu toho, co by měl vědět každý, kdo ještě váhá, zda se znakováním začít, takže si to prostě nemohu nechat pro sebe. Poprosila jsem maminku Veroniku, jestli mohu její příběh sdílet, a ona souhlasila. Takže tady to je… a může to být jednou i váš příběh.
Ještě než jsem otěhotněla, tak mi o znakování říkala moje maminka, která o tom slyšela před lety na Healing festivalu. Nejdřív jsem o tom vůbec neuvažovala, ale když jsem byla těhotná, vyhledávala jsem si různé informace a na znakování si vzpomněla. Projela jsem si vaše stránky a všechna videa, dávalo mi to smysl a představa, že můžu s miminkem komunikovat ještě než bude mluvit, byla lákavá.
Všechny potřebné informace ke znakování jsem našla ve vašem kurzu – je tam podrobný návod, kdy začít a jak. Rozhodla jsem se znaky začít používat od 6. měsíce miminka. Takže měsíc předtím jsem si vše v klidu znovu pročetla, koukla na videa a postupně se naučila všechny znaky. Byla jsem ráda, že plno z nich je intuitivních a těšila jsem se, jak nám to půjde. Zároveň mě velmi mile překvapilo, kolik doplňků tam ještě máte – říkanky, knížky, básničky, videa pro děti. Vše jsme využili.
V 10. měsíci :), pamatujeme si to všichni, jsme byli na prohlídce hradu, kde na obraze byl lovecký pes a Marlenka ho začala znakovat. Přitom doma pejska máme, ale znak pejska nám ukázala až u toho obrazu. Já jsem byla naprosto dojatá a babičky nadšené, protože u toho byly taky. V 11. měsíci se to už začalo rozjíždět a najednou znakovala světlo, králík, žába, horký, mléko, ryba… a pak se postupně nabalovaly další a další znaky.
Znaky používáme téměř při všech denních činnostech – při jídle, pití, hraní, venku, při přebalování, koupání, čištění zubů, česání… Znakování nám usnadňuje spoustu situací.
Například na dovolené, kdy se Marlenka hodně navečeřela a šla spát, jsem jí už nechtěla nabízet mléko, protože jsem si myslela, že je plná. Ona se ale neustále budila a pofňukávala. Když jsem se jí zeptala, co chce, zaznakovala mléko – a usmívala se, že jsem jí porozuměla. Prostě měla žízeň, protože jsme byli v tropech. Tohle máme i natočené.
Pamatuji si i na to, jak poprvé znakovala koně na vánočních trzích anebo jak si hrála s kadeřnickým kufříkem a začala znakovat česání, když vyndala hřeben. Často si také spolu prohlížíme knížky se znaky. Ale jednou, když si je Marlenka prohlížela sama, všechny obrázky znakovala, přestože se mnou to předtím nedělala.
Když jsem rodině a přátelům poprvé řekla, že chci Marlenku učit znakovat, někteří to nechápali. Dokonce mi říkali, že mi asi chybí práce, když se takhle zabývám s miminkem. Babičkám jsem ale poslala přístup do kurzu, aby se naučily základní znaky a mohly nám pomáhat. Teď, když Marlenka znakuje, jsou všichni nadšení a chtějí vidět videa. Dokonce si Marlenka sama vymyslela znak pro Krtečka – zaklepe si na ouško. A kamarádky, které čekají miminka, se mě ptají na rady a některé se znakováním chtějí také začít.
Znakování bych doporučila všem rodičům. Ze začátku to vyžaduje trpělivost, protože miminko jen kouká a nereaguje. Ale věřte mi, má to smysl! Až poprvé uvidíte, jak vaše dítě použije znak, budete nadšení. Otevírají se vám nové možnosti komunikace a ulehčení v mnoha situacích, kdy byste jinak museli hádat, co miminko potřebuje. Díky znakům se můžete zeptat a dostanete odpověď. Miminko je spokojené a vy také.
Když Marlence byly tři měsíce, letěly jsme s ní poprvé k moři. Byla s námi i moje mamka a večer, když hlídala, jsme si šli s manželem zatančit a posedět do baru. Přisedl si k nám pár z Polska a chtěli si povídat. Měli velmi dobrou angličtinu, většinu jsme jim sice rozuměli, ale když jsme jim chtěli odpovědět, tak jsme neměli slovní zásobu a štvalo nás to. Česky jsem na manžela začala mluvit, že bych chtěla umět líp anglicky, že mě to štve. Polka se mě zeptala, co jsem říkala, a tak jsem jí to řekla. A ona nám začala vyprávět, že se naučila anglicky, když začala mluvit na svojí dceru, když se jí narodila, a že to je super trénink, a ať toho využijeme, když máme taky miminko. Nyní je její dceři 12 let a anglicky umí perfektně.
Když jsme se vrátili, začala jsem hledat možnosti a vše se propojilo na vašich stránkách, kde jsem si ke znakování nakoupila všechny pomůcky – kartičky a knížky v angličtině GoKids English.
Pak jsem viděla vaše videa a dostala jsem se k SciLearn English. Nyní jsem začala již druhý kurz angličtiny a pokroky na sobě velmi cítím, hlavně ve zlepšení výslovnosti.
Slovíčka se učím v běhu, když chci něco Marlence říct a nevím slovo, kouknu do překladače. A tím, že jsem v tom už 7 měsíců, si slovíčka i rychleji pamatuji. Koukám na filmy v angličtině s anglickými titulky a jsem na sebe pyšná, když dám celý film a vím o čem to bylo.
Na Marlenku mluvím přes den v 90 % anglicky, takže znakujeme v angličtině. Marlenka rozumí všemu anglicky i česky, protože zbytek rodiny na ní mluví česky.
Tohle je asi pro okolí ještě větší překvapení, když někde jsme a já jí řeknu něco v angličtině – všichni se na mě kouknou a říkají: “Trénuješ jo?” A najednou vidí, že Marlen reaguje a dělá to, co jsme si řekli. A pak překvapeně dodají: “Počkej, ona tomu jako opravdu rozumí?”
Manželova starší dcera, kterou máme ve střídavé péči a je jí 5 let, mě prosí, ať s ní taky mluvím anglicky :).
Moje angličtina není na vysoké úrovni, mám hodně cesty před sebou, proto jsem i dlouho zvažovala, zda do toho jít, ale jestli pak vedle sebe budu mít parťáka, který nakonec jednou bude učit mě jako to bylo u těch našich známých z dovolené, bude to ten největší dar.
Znakování přineslo naší rodině hlavně klidnější domácnost. Nejvíce jsem si to uvědomila, když Marlence rostly zuby a na dva týdny přestala znakovat. Byla neustále uplakaná a protivná. Byla jsem z toho zoufalá. Když se pak ke znakování vrátila, nesmírně se mi ulevilo. Znakujeme doma všichni.
Rodičům, kteří váhají, bych vzkázala, ať se nebojí. Online kurz Baby Signs je přehledný a jednoduchý a je skvělým pomocníkem. Stačí mít po ruce telefon a v případě potřeby se podívat na video. Kurz zvládnete prostudovat, když miminko spí.