Příběh lektorky Jany: Znakování je radost!

Děti vnímají svět všemi smysly…

Jmenuji se Jana Hrkalová a jsem hrdou maminkou dvou dětí. Již v těhotenství jsem se začala zajímat o výchovu dětí a připravovat se na svojí novou roli. Když se mi narodila Terezka (2013) otevřely se mi dveře do úplně nového světa. Vůbec jsem netušila, nebo jsem spíše zapomněla, že tento svět existuje a jak je úžasný. Tento svět patří dětem a jeho krása spočívá v jejich jedinečnosti a vnímání světa všemi smysly.

picture of happy mother with baby over white

Jak jsem se dostala ke znakování?

Užívala jsem si každý maminkovský den, ale když přišel pláč, byl konec. Absolutně jsem nesnesla její nářek a nevěděla jsem, co mám dělat. Touha po porozumění s tím malým miminkem ve mně rostla.

O tom, že existuje znakování miminek a batolat, jsem věděla již v těhotenství. Tehdy mě to vůbec nezaujalo. Přišlo mi zbytečné dítě učit znaky, když ho můžu učit spoustu jiných věcí. Když byly Terezce 3 měsíce, začala jsem pátrat v knihách, co jí tedy jako nezkušená matka mám učit a co děti v jejím věku dokáží a chápou. Nebylo toho moc a tak jsem listovala dál a opět narazila na znakování. Nyní už mi to smysl dávalo a tak jsem vyhledala na internetu potřebné informace a absolvovala seminář pro rodiče, kde se všechny mé pochybnosti rozplynuly.

Na Terezku jsem znakovala od 6. měsíce a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. To, že mi Terezka věnuje více pozornosti, jsem si všimla hned. První úspěch jsem zažila v 8. měsíci, kdy jsem dokázala díky znaku „HOTOVO“ zmírnit její strach ze zvuku vysavače a odsávačky. Od 10. měsíce začala znakovat sama a od roka jsme neměli s komunikací žádný problém. Tím však nemyslím jen to, že Terezka chápala, co se po ní chce a umí si o své potřeby sama říci. Větším přínosem pro mě bylo, že mi může říci, co jí zajímá, o čem jí mám povídat, co viděla a dokonce si vymyslí svůj vlastní příběh v obrázkové knížce.

Znakování nám dalo opravdu hodně! Hodně lásky, klidu a pocitu souznění.

Proč jsem se stala lektorkou?

Důvodem stát se lektorkou byl úžas nad tím, co všechno děti vědí a dokáží sdělit a vymyslet pomocí znaků. Měla jsem touhu a potřebu se o tento zázrak podělit. Nikoho dalšího, kdo by znakoval, jsem neznala a já sama jsem většinou slyšela jen samé negace a domněnky ostatních. Bylo pro mě těžké jít proti proudu jen s vírou, že to co dělám je opravdu to nejlepší.

Děti ve věku 0 – 3 roky mě naprosto uchvátily. To, jak děti v tomto věku nastartují své schopnosti, mi připadá velmi důležité a tak jsem nezůstala pouze u „znakování batolat“. Pořádám také kurzy „Poznáváme svět“ inspirované Montessori pedagogikou a v brzké době se také otevřu kurzy „Rozvíjím se pro batolata“ a „Rozvíjím se pro miminka„. Maminky z okolí Jesenice a Jílového u Prahy, kde kurzy pořádám, budou mít více možností k rozvoji svých dětí již od nejútlejšího věku.

Rozdávám naši radost dál

Být lektorkou mě baví a vždy mě potěší, když od maminek slyším, že jim informace načerpané na kurzech pomáhají. Čtyři hodiny týdně je přesně tolik času, kolik mohu věnovat svému koníčku, který je i mou prací. Kurzy jsou přínosné i pro mého syna Honzíka (18 měsíců), který je na kurzech se mnou již od malička. Honzík se na kurzech baví a učí se respektovat čas, který nevěnuji pouze jemu.

Přeji každému, aby se mu dostalo toho krásného, co mě. Odhodit stres, předsudky a radovat se z toho, že jsem rodičem. To je hlavním důvodem, proč pořádám kurzy. Svou pozitivní zkušenost chci předat dál.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Autor článku: Nezávislá certifikovaná lektorka Baby Signs Jana Hrkalová

Přihlašte se k Janě na kurz a zavítejte na její FB stránky zde.

Přidejte se do našeho týmu lektorek i Vy!

Zaujal Vás příběh Jany?  Přidejte se do našeho týmu a staňte se také lektorkou znakování, či dalších kurzů, které Go Kids nabízí. Rozvíjejte sebe i děti, ať už jste mámou či zkušenou lektorkou jiných kurzů, odborník, který se věnuje nějakým způsobem dětem. Velice rádi Vás přivítáme do našeho týmu, zaškolíme, podpoříme. Stačí vyplnit krátký formulář na těchto stránkách a budou vám zaslány další informace.

Online kurz znakování Baby Signs

square-boxbso

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli začít znakovat ještě dnes!

Součástí video kurzu jsou i:

  • Video slovník se 100 znaky
  • Pracovní listy a materiály ke stažení
  • Osobní podpora zkušené lektorky
  • Video pro děti
  • Leporela k stažení

Objednejte zde.