Proč a jak učit děti pracovat s emocemi od narození?

Psychologové doporučují, abychom dětem pomáhali vyjadřovat své pocity, aby se tak naučily chápat nejen své vlastní pocity, ale také pocity druhých. Dítě stále přichází do styku s emocemi, a pokud mu nepomůžeme vytvořit v mozku struktury, které by emoce mohly regulovat, je dítě emocemi zahlceno.

Emoční dovednosti je možné u dětí rozvíjet od raného věku, a pokud budeme emocím rozumět a vědět, jak s nimi zacházet, může nám to pomoci s výchovou našeho dítěte. Jak toho ale dosáhnout, pokud je dítě ještě příliš malé na to, aby nám popsalo své emoce pomocí slov? Tak jako umění chůze předchází přirozeně nejprve lezení, předchází mluvení nejdříve snadnější způsob komunikace: gesta.

Emoce v životě dětí

Proč je důležité umět prožít emoce a správně je pojmenovat?


Je třeba nechat dítěti prostor a možnost prožít silné emoce jako například pocit nenávisti a potřeby destrukce a hovořit s ním o tom, aby se naučilo pocitu porozumět, pojmenovat ho a nechat odeznít, namísto hromadění nevyjádřených pocitů. Některé děti jsou preventivně agresivní, protože se neumí vcítit do pocitů jiných, například do bolesti jiných dětí. Učení přátelským dovednostem jako je empatie je proto důležité již od raného věku, kdy je dítě ještě batole.

Pokud rodiče netolerují nebo neumožňují prožít dítěti některé emoce, zejména vztek a agresi, pak neumí dítě s těmito emocemi pracovat. Agrese je často rodiči nevítanou emocí, ale je velmi důležitá. Potlačování emocí může mimo jiné vést k osamělosti, stresu a dalším záchvatům vzteku.

Učíme-li děti chápat a sdělovat své emoce, můžeme ovlivnit mnohé stránky jejich vývoje a jejich úspěšnost v životě. Naopak nepodaří-li se nám naučit je chápat a vyjadřovat, mohly by být nadměrně citlivé a při konfliktních situacích nepřiměřeně reagovat.

Emoce a to, jak je chápat, jak s nimi nakládat a společně s dětmi je rozvíjet, je jedním z témat seminářů o výchově, které můžete absolvovat pod vedením certifikovaných lektorek. Seznam lektorek, které působí po celé republice, kontakt na ně i to, jaké kurzy nabízí najdete na naší pravidelně aktualizované mapě zde >>

Znaková řeč pro batolátka s pomocí programu BabySigns

Vaše batolátko je určitě velmi šikovné a možná již umí spoustu slov. Dokáže však slovy vyjádřit, že má strach, že je smutné nebo že je teď opravdu velmi šťastné? Řekne, že ho něco bolí a kde?

Program Baby Signs je snadný a přirozený způsob jak se domluvit se svým děťátkem ještě před tím, než je schopné používat slova. Umožňuje dětem snadno proveditelnými gesty vyjádřit nejen své potřeby, ale i myšlenky a hlavně své pocity a emoce. A právě tato skutečnost je klíčová.

Vždyť ti to říkám…

Děti, které znakují, jsou schopné komunikovat o svých pocitech mnohem dříve, než jejich neznakující vrstevníci, což je velmi důležité. Čím je dětský mozek „čerstvější“, tím lépe, dříve a snáze se vytvoří mezi neurony potřebné spoje a dráhy, které s dítětem zůstanou po celý život. Používání znakování dá dětem možnost emoce pojmenovat ještě před tím, než se naučí vyslovit slova a dá jim impulz k emočnímu rozvoji.

Schopnost efektivně komunikovat vede k úspěchům ve škole, v práci i v osobním životě. Zejména v době, kde se dětská mysl rapidně vyvíjí, tedy zhruba do pěti let dítěte, posílí umění dorozumět se, dětskou sebedůvěru a usnadní navazovaní kontaktů s ostatními dětmi i dospělými. Výsledkem je posílená emoční inteligence a nadprůměrné komunikační dovednosti.

Pokud děti naučíme emocím rozumět a následně je ovládat a kultivovat, dokáží pochopit nejen své vlastní pocity, ale také pocity druhých. Dáme jim tím ten nejlepší základ k tomu, aby byly šťastné a spokojené, citlivě se chovaly k druhým, nevyhýbaly se složitým situacím a žily svůj život v radosti , lásce a úctě k ostatním.

Učte své děti, aby vám pomocí znaků dokázaly sdělit svou radost, ale i strach a hněv a přijměte tyto jejich pocity jako přirozené a zdravé vyjádření emocí. Naučte je i dalším způsobům, jak vyjadřovat emoce. Jednou z nejjednodušších a nejužitečnějších věcí, kterou můžete pro podporu emoční kultivovanosti svého dítěte udělat je rozšířit nebo vytvořit jeho emoční slovník. A k tomu vám mohou pomoci pečlivě sestavené knížky pro miminka a batolátka.

Zvládnout metodu znakování není nic složitého. Naučíte se to velmi snadno a klidně i z pohodlí domova např. pomocí online kurzů, které najdete v naší nabídce zde>>

První knížky pro miminka a batolátka

Znakujte emoce pomocí knížek určených pro miminka a batolátka

Knížky pro miminka a batolátka jsou speciální tím, že dítě nezahlcují zbytečnou přemírou barev, ilustrací a textů, které jsou nahuštěné na jedné malinké stránce. Naopak, jsou jednoduché a snadno se v nich děti orientují, pamatují si, co hledají, co viděly a mají dost prostoru si jednoduché, ale výstižné obrázky prohlédnout a porozumět jejich významu.

Úlohou rodiče je samozřejmě dovysvětlit, vyprávět, předvádět, hrát si, aby pro dítko bylo všechno z knížky aplikovatelné i v životě. Sehnat takové knížky může být mnohdy velmi náročné, protože i v té nejlepší víře kolikrát koupíme něco, z čeho po pár otevřeních nejsem zase tak nadšení. Snad vám výběr usnadníme tím, že takové knížky, které jsou edukativní, dávají smysl a jsou určené opravdu pro ty nejmenší, najdete na našem eshopu.

Jednou z emocí, kterou děti pochopí a umí pojmenovat velmi brzy, je pocit mít rád, milovat, z něčeho se těšit a mít tak dobrý pocit. Ze série knížek Circle Time Books se emocím věnuje knížka č.3 (Feelings). A tak se můžeme dnes spolu podívat na to, jak vyjádřit pomocí znaků pocit lásky a ještě se k tomu naučit jednoduchou říkanku, která ilustraci doplňuje.

Pro každou emoci je v knížce vždy uvedený znak z programu Baby Signs a batolák (v našem případě Scooter) dětem ukáže, co to znamená a společně se můžete k tomu naučit i krátkou básničku. A nemusí to být ani Scooter, ale můžete zvolit jméno např. vašeho děťátka 😉

Circle Time Books – Pocity

Jsou knížky české nebo anglické?

Asi jste si všimli podle názvu knížek „Circle Time Books“ a také podle jména jednoho z uvedených batoláků Scootera, že knížky jsou anglické. Ano, ale i ne.

Knížky jsou původně vytvořené týmem Baby Signs v USA, takže v eshopu najdete originální verze v angličtině. Ale! Angličtina je to velmi jednoduchá právě proto, že jsou to knížky určené pro miminka a batolátka (která stejně ještě neumí číst).

Některé z knížek už byly přeloženy i do češtiny (ne všechny), takže např. knížku o zvířátkách, v parku nebo v zoo můžete zakoupit jednotlivě (nikoliv jakou 3v1) čistě v češtině.

Vy jako rodič tak máte na výběr – buď budete angličtinu ignorovat a zaměříte se na obrázky a znaky a můžete mluvit v rodném jazyce. A nebo využije příležitost a začne začleňovat angličtinu do každodenního života dítěte, takže mu dáte do budoucna opravdu velkou výhodu v tom, že bude angličtinu mít v uchu a tedy i v hlavě. Navíc, díky znakům velmi rychle jako rodiče poznáte, že ať o tématu mluvíte česky nebo anglicky, dítě moc dobře ví, co znak znamená a rozumí mu tak, i tak. A to je skvělé, ne?

Circle Time Book #3 – Feelings

Circle Time Books a angličtina jako součást života dětí

Knížky v angličtině Circle Time Books jsou vlastně 3 knížky v jedné. Každá kniha totiž obsahuje 3 kapitoly – 3 témata z běžného života. V knížkách vystupují kreslení Batoláci a medvídek BeeBoo a každý z nich představuje jedno téma a znaky, které se k němu vážou.

Jaká témata v jednotlivých knížkách objevíte?

Knížka č. 1 – pro miminka

 • Mealtime (Při jídle)
 • Bedtime (Spaní)
 • Bath Time (Koupání)
Circle Time Books #1

Knížka č. 2 – pro miminka

 • Getting Dressed (Oblékání)
 • Pet (Zvířátka)
 • Park (V parku)
Circle Time Books #2

Knížka č. 3 – pro batolata

 • Feelings (Pocity)
 • Outside (Venku)
 • Farm (Na farmě)
Circle Time Books #3

Knížka č. 4 – pro batolata

 • Safety (Bezpečnost)
 • ZOO (V ZOO)
 • Birthday
Circle Time Books #4

Zařaďte knížky do vaší knihovničky a brzy poznáte, jak je vaše miminko či batole šťastné, že pomocí těchto jednoduchých znaků může s vámi komunikovat a ukázat vám, že rozumí i angličtině. Poznáte, jak se zvýší zájem vašeho dítěte o angličtinu i knihy, když se pomocí znaků dokáže aktivně zapojit při jejich čtení.