Proč a jak být u hraní s miminkem a batoletem opravdu přítomen i duchem

Dětský svět prožitý naplno

Možná to znáte, ty chvíle, kdy si hrajete s dětmi a hlavu máte plnou povinností a úkolů, které nestíháte, nebo vás to moc nebaví. V těchto momentech si sice s vaším děťátkem hrajete, ale jako byste byly duchem nepřítomní. V našem článku si povíme o tom, proč je pro emoční vývoj vašeho dítěte důležité, být v  čase společného hraní opravdu přítomen a také jak si hraní alespoň trochu užít. Zkuste s námi prožívat přítomný okamžik naplno a bez posuzování a očekávání.

Dětský svět je krásný zejména tím, že jej děti prožívají naplno. Bez předsudků, bez přemýšlení o minulosti či budoucnosti. Děti žijí právě teď. A tento prožitek je jim vidět i v očích. Ten lesk, to je právě ono. To, co dospělí často ztrácíme a pak velmi těžce nalézáme. Proto bychom se od všech dětí měli učit tomuto osvobozujícímu přístupu k životu. V čase, když si společně hrajete, je na to velmi příhodný moment. V současné době jsme jako rodiče často uzavření do sebe. Zkuste to jinak a díky soustředěnému vnímání právě probíhaného okamžiku naleznete nejen velmi silný a emočně naplněný kontakt se svým dítětem, ale otevřením své mysli, tak jak to dělají děti, se vám zároveň otevírá prostor nových možností ve vašem životě.

Děti vycítí, že je nevnímáme

Když je miminko či batole doma, rádo objevuje svět kolem sebe. A ještě raději je, když jsou jeho rodiče u toho. V dnešní uspěchané době se ale čím dál častěji stává, že maminky občas „ubíjí“ jen tak sedět a hrát si s miminkem. Zejména když je toho potřeba tolik udělat. Tak v mysli přemýšlejí, co vše musí stihnout a nevnímají, že jejich dítě tuto skutečnost vycítí. Když si pak začne pozornost vynucovat, stává se, že je to pro rodiče ještě horší a cítí se více vyčerpaní. Stalo se vám to také někdy? I když jsou děti malé, nejsou hloupé. Vycítí, že je vůbec nevnímáme. Zkuste to trochu jinak. Zkuste si určit každý den čas, kdy se budete naplno věnovat jen a jen hraní a mazlení s vaším děťátkem. Není důležité, jak dlouho to bude. Ale jde o tu opravdu přítomnou společnou chvíli vás a vašeho dítěte.

Speciálně vyhrazený čas

Možná přemýšlíte o tom, že je nesmysl stanovovat si pravidla. To ale není podstata věci. Jde o to, že díky naplánování speciálního času pro vaše dítě vytvoříte chvíli, na kterou se bude těšit. Bude vědět, že v tu danou chvíli budete s ním, naplno přítomni a budete se mu věnovat. Již po několika dnech, kdy budete pravidelně čas věnovat svému potomkovi, uvidíte, že se děje změna. Bude si připadat důležitý, že vás má jen pro sebe a prohloubíte s ním svou empatii, a díky tomu nahlédnete na svět jeho očima. Dáváte mu tak důkaz toho, že vám na něm opravdu záleží. Nesejde na délce této společně opakující se chvíle. Může to být deset minut, půl hodiny či hodina. Záleží na vašich možnostech, ale jakmile ta chvíle začne, prožívejte ji naplno. Nechte dítěti určovat program. Chce si házet s kostkami? Házejte si s nimi. Chce lumpačit? Nechte jej. Věnujte mu svou pozornost na 100%. Vnímejte, jak se směje, jak si hraje a jak se těší z vašeho dohledu. I když vypadá, že si vás nevšímá, nenechte se mýlit. Přesně ví, co děláte a jestli se koukáte.

Telefon a televize – Zabijáci přítomného vnímání

Při společném hraní nezapomeňte vytvořit vhodné prostředí, bez různých rušivých vlivů. K tomu patří i odložený telefon, který je v poslední době stále pořád přítomen v každé příležitosti. Nechte ho chvíli vypnutý, nebo ztlumený. Neustálé koukání na displej, Facebook nebo kontrolování emailů dokáže narušit tyto krásné a osobní chvíle. To samé platí o televizi, i když je puštěná jen jako kulisa. Raději pozorujte vaše dítě, jak si hraje, tvoří a užijte si tyto momenty. Brzy utečou, jako voda a budete na ně rádi vzpomínat. Navíc dítě bude vědět, že vám na něm záleží a nebude ničím rušeno při jeho hře.

Proč je prožívání přítomného okamžiku s dětmi tak důležité?

A čemu všemu že společně strávené chvíle opravdu přítomně přispějí?

  • Zvýší se dětská pozornost i soustředěnost (jelikož dítě bude mít důvěru ve váš zájem, že se nebude strachovat a stále vás kontrolovat)
  • Zvětší se schopnost rychleji se zklidnit
  • Snížíte u dětí míru stresu i úzkosti
  • Zvýšíte empatii u sebe i dítěte
  • Utvoříte si větší pouto mezi sebou
  • Uvolníte mysl a podíváte se na svět dětskýma očima

Věnujte maximální pozornost tomu, co právě děláte, ať je to cokoliv. Protože jen to, co se děje v přítomném okamžiku, vám beznadějně uniká. Zaměřte se na přítomnost a žijte naplno.

Chcete vědět víc?

Líbil se vám článek? Zaujalo vás toto téma? Chtěli byste získat více inspirace pro hry s vašimi dětmi? Navštivte některý z našich kurzů, kde najdete další inspirace, jak vaše děti smysluplně a zábavně vzdělávat. Dáte jim tím velký dar do budoucnosti a na tyto chvíle s vámi budou rády vzpomínat. Pokud raději čtete, bude vás jistě zajímat kniha S láskou i s rozumem, na které se podílely Ivana Procházková, Jitka Ševčíková a Michaela Tilton. Knížka vám může pomoci, k tomu, aby se z vás stal respektující rodič a vaše výchova probíhala v souladu s láskou i s rozumem. Publikace je navíc plná inspirace a tipů, jak udělat dětství vašich dětí šťastné a naplněné.