Není nad to, když dítěti porozumíte a snížíte tak jeho pocit bezmoci

Touhle větou začíná příběh nejedné maminky, která se na nás obrátila nejen s poděkováním, ale hlavně se sdílením vlastních zkušeností se znakováním Baby Signs, které se svým dítkem vyzkoušela.

E-book o znakování zdarma

Pokud jste o znakování miminek a batolat ještě neslyšeli nebo máte-li otázky o tom, jak znakování funguje, kdy se znakováním začít, jak se to naučit apod. … stáhněte si zdarma e-Book, kde najdete odpovědi.

Nebudeme dnes chodit kolem horké kaše a rovnou s vámi s velkou radostí nasdílíme pár příběhů, které s laskavým svolením všech maminek zveřejňujeme.

Davídek začal znakovat na konci 5. měsíce

Maminka Petra začala se svým synem Davídkem znakovat již v jeho 4 měsících a odměnou za její trpělivost a lásku jí byl první znak již o měsíc později. Wow! Sama nám napsala:

„Všude, kde to jde, mluvím o znakování… Podle mého není nad to, když dítěti porozumíte a snížíte pocit bezmoci, když nedostane, co potřebuje. A kolikrát bylo okamžiků, kdy jsem si říkala: Jak to ty ostatní maminky dělají, když neví, že dítě chce ven/domů, napít, když já zapomenu…a podobně?

Trochu mě mrzí komentáře, které říkají, jaká je to blbost, dle mého o tom nic neví a raději hned odsoudí. Já zažívám každý den neuvěřitelnou komunikaci a jsem šťastná, že jsem tuto metodu poznala❤️ Začala jsem ve čtyřech měsících, koncem pátého už přišel první znak. Nyní má syn 17m a umí ukázat přes 70 znaků (od druhů jídel, zvířat, dopravních prostředků, pocitů – bát se, mít radost, po potřeby jako pít, ještě nebo že chce na nočník). A k tomu přidává samozřejmě slova – mňam, páv, brm, mami, mimi atd. Má rodina je nadšená. Nikdy o tom neslyšeli a říkají, že to je úžasné, a jen se ptají, co říká 😅😊. Můžu to každému jen doporučit a kecy o tom, že dítě nebude mluvit? Jak znakem asi zavolá na maminku????“

A protože paní Petře se podařilo zachytit Davídka rovnou v akci, sami se můžete podívat, jak znakování vypadá v praxi doma:

Davídek Josífek K. (17 měsíců)

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Znakování jako pomoc k rozvoji řeči

Další z maminek, které se ke znakování dostaly a sdílí s námi svou zkušenost, je paní Boženka. Ta s námi svůj opravdu pestrý příběh sdílela na facebookové stránce, takže jste již před časem její příběh mohli zaznamenat. Pokud ovšem ne, tak velkou část o tom, jak se ke znakování dostala a proč se rozhodla se do toho pustit, si můžete nyní přečíst i zde:

„Znakování jsem tady zahlédla už asi před 5ti lety a tenkrát jsem si říkala, že až budu mít jednou dítě, určitě s ním chci znakovat (doplním, že jsem neskutečně líný člověk na učení se něčeho, co nutně nepotřebuju). No a jak jsem si to do toho vesmíru zavolala, tak jsem to taky dostala…😂🙏

Před 3 lety se nám narodil první chlapeček. Netrvalo dlouho a zjistili jsme, že je hodně silně nedoslýchavý, a já hned věděla, že se zvládneme pochopit i domluvit díky znakům, které jsme se společně opravdu začali učit.

Tady podotknu, že z vlastní zkušenosti už moc dobře vím, jak důležité pro dítě i pro rodiče pochopení potřeb a pojmenování věcí je, a že děti jsou neskutečné houby, které se chtějí učit, chtějí se vyjádřit a potřebují být pochopeny. 🙏 Za sebe moc děkuji za takovou osvětu – tenkrát mě ani nenapadlo, že se znakování stane naši nedílnou součástí každého dne. Syn si prošel implantací, dostal kochleární implantáty a už více než rok slyší.

Tím, že slyší teprve rok, by se dalo čekat, že ještě nebude ani umět mluvit, že!? Ale víte co? Je to přesně naopak. Znakování v něm naprosto podpořilo komunikaci. Chuť a um se vyjádřit. A pokud to o synovi nevíte a potkáte se s ním, absolutně nemáte šanci poznat, (pokud tedy kochley nezahlédnete), že je jiný než jeho vrstevníci… a za to z hodně veliké části dlužíme právě znakování… Syn je naprosto vyrovnané dítě. Jen těžko by takový byl, když by jsme jako rodiče nenaplňovali jeho základní potřeby, do kterých spadá právě pochopení 🙏.

Stále máte otázky ke znakování?

Nejste jediní, kdo váhá, zda je znakování to pravé pro vaši rodinnou situaci, vaše děťátko… proto jsme pro Vás připravili webinář o znakování. Zodpovím vám ty nejčastější otázky, které rodiče mají.

Registrovat se k záznamu webináře můžete kliknutím zde – záznam a tedy také odpovědi na nejčastější otázky o znakování získáte ihned po registraci.