Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak uspořádat první knihovničku Vašeho děťátka, jak si s dětmi číst a komunikovat během čtení, jaké knížky pro děti a podle čeho vybírat a mnoho dalšího.

LÉTO: Jak na první pomoc u dětí?

Dnes jsem si pro vás připravila téma, které sice může mnohým rodičům znít jako zbytečné „sýčkování“, ale já osobně si myslím, že štěstí přeje připraveným. Pojďme se tedy společně podívat na to, co nepříjemného může vaše děťátko v létě potkat a jak na to správně a rychle zareagovat, aby se nepříjemné pocity a neduhy eliminovaly na minimum.

Nebojte se, nebudu vás strašit žádnými katastrofickými scénáři! A jakmile jde o děti do 3 let, které se přeci jen hůře vyjadřují a specifikují, co je vlastně trápí, pak je lepší mít alespoň nějakou základní představu o tom, co se může dít. Proto vám chci připomenout pár situací, které jste i vy jako děti mohli zažít a i dnes je možné, že se s tímto problémem setkáte – i kdyby jen jako pozorovatel a rádce pro vaše kamarádky stejně starých dětí. Věřím, že po přečtení článku budete v klidu, že víte, jak reagovat, co dělat a případně jak pomoci nejen svým, ale i ostatním dětem.

Jak poznáte, že se něco stalo?

V první řadě je důležité vědět, zda děťátko je schopné říci, že je něco v nepořádku. Děti, které už bez problémů komunikují veškeré své potřeby, pravděpodobně dokáží i říci, že je něco bolí a kde. Ale co miminka či batolátka, která zatím takovou slovní zásobu nemají?

Tady opět může pomoci, a to nemalou měrou, znakování BabySigns. Kdo s dětmi znakuje, tak ví, že tohle jsou právě ty situace, které znakující rodiče nakonec přesvědčí o tom, že se znakováním opravdu neudělali žádnou chybu. V takovém případě totiž dokážete společně velice rychle identifikovat to, kde na těle je něco v nepořádku. A proto i sama za sebe doporučuji rodičům malých dětí, aby je naučili znak pro bolí, který budou umět správně použít. Jak takový znak pro vyjádření bolístky vypadá a hlavně, kdy a jak ho děti učit se dozvíte v našich online kurzech, ale i od zkušených lektorek, které pořádají běžné prezenční kurzy znakování BabySigns a/nebo i od těch lektorek, které pro vás do konce léta 2021 vedou kvůli omezením, které pro nás připravil COVID, online živé semináře o znakování.

Když děťátko umí říci, co ho trápí, je pro vás i okolí snazší mu pomoci.

Úžeh a úpal

Jedna z velmi běžných situací je tzv. přehřátí organismu. Úžeh a úpal jdou většinou ruku v ruce společně, zvláště u malých dětí. Miminka a batolátka ještě nemají dostatečně vyvinutý a vytrénovaný termoregulační systém v těle, ba co více, ztráta vody v těle je u nich rychlejší, takže tato situace je velice běžná a je potřeba v letních parných dnech opravdu dbát na to, jak a kde se s dítkem pohybujete.

V obou případech jde o přehřátí organismu vlivem vysokých okolních teplot. Nicméně úžeh je většinou důsledkem pobytu v přehřátém prostředí, kde neproudí čerstvý vzduch a termoregulační systém děťátka (i v tom omezeném režimu) nemůže zareagovat – takže opravdu pozor na vyhřátá auta a ostatní uzavřené přehřáté prostory (doma to může být i vaše kuchyň nebo prádelna)! Úpal vzniká při déletrvajícím pobytu na přímém slunci, kdy slunce působí na nekryté tělo a hlavu dítka. Ať tak či tak mezi typické příznaky přehřátí patří vysoká tělesná teplota, kůže bývá horká, dýchání je povrchové a rychlé, velká žízeň, bolest hlavy, nevolnost a dost často i zvracení. Děti pak mohou být i malátné a ospalé.

Jak na první pomoc?

Zamezte dalšímu působení vysoké okolní teploty – uložte děťátko do stínu, do větrané a chladnější místnosti, sundejte zbytečné oblečení. Můžete přidat studené obklady na čelo a nohy – ale pozor, nesnažte se o extrémní teplotní šok! Pokud děťátko spolupracuje, snažte se do něho dostat tekutiny – vlažné nápoje a nebo kojení jsou nejlepšími pomocníky. U dětí, které už normálně pijí vodu, můžete zkusit trošku minerálky, protože obsahuje menší množství soli, která se s potem odpařuje též.

Nezapomínejte na pokrývku hlavy a čerstvý vzduch.

Slunce jako nepřítel kůže

O tom, že je potřeba se před přímým slunečním zářením chránit, zvlášť pak malé děti, se nebudu dlouze rozepisovat. Tohle téma je každým rokem velmi intenzivně zmiňované a média nám všem kladou na srdce, kdy nevycházet, že je potřeba dostatek tekutin, UV filtr atd. Čistě pro vaši představu – dětská kůže poskytne děťátku přirozenou ochranu pouze na 5 minut!

Pokrývka hlavy, dostatek tekutin a krém s UV filtrem – to je letní základ pro pobyt venku.

Ale i tak se prostě může stát, že předpověď počasí nevyjde tak, jak měla. Nebo že zcela neodhadnete situaci nebo nastane nějaká nenadálá situace, proč se na přímém slunci zdržíte a spolu s vámi i vaše batole a průšvih je na světě během chvilky. Spálení pokožky bývá velmi bolestivé a projeví se zhruba po 4 až 6 hodinách a to zarudnutím, mírným otokem, zvýšenou teplotou kůže, mohou se začít dokonce tvořit puchýřky… v takovém případně je většinou doprovodným jevem nevolnost a horečka.

Jak dítku rychle pomůžete?

Prakticky okamžitou úlevu poskytnete studenou sprchou. Je ale dobré začít nejprve vlažnou vodou, kterou budete postupně ochlazovat (proud ledové vody na popálenou pokožku a to přímo bez postupného ochlazování by bylo ještě bolestivější!). Nicméně proud vody vyplaví zárodky infekce, která by se v puchýřcích mohla rozjet. Rozhodně nepoužívejte žádné mycí prostředky. Poté pokračujte studenými obklady, které je dobré měnit co 15 minut.

Babské rady říkají, a já to sama na sobě také vyzkoušela a mohu potvrdit neskutečnou úlevu a účinnost, že horkost, kožní zápal a případné utvoření puchýřů velice dobře ztlumí obklad z kysaných mléčných výrobků (kefír, jogurt) nebo klasický tvaroh. Vytahují horkost, chladí a například jako zábal na noc jsou lepší než kdejaké chemicky vyráběné prostředky. Pokud se nejedná o velké popáleniny kůže, bude stačit klasické ošetření panthenolem a/nebo gelem s výtažkem z aloe vera. Nezapomeňte ale stále doplňovat dost tekutin a pokud dojde na bolest hlavy, léčivo na bázi paracetamolu se bude také hodit.

Pozor na klíšťata

Víte, kde nejčastěji chytnete klíště? Tam, kde ho nečekáte 🙂 To je tak, když se jde s dětmi do lesa nebo tak nějak obecně do volné přírody, většinou si všichni vzpomeneme na repelenty, správný oděv a obutí a na invazi klíšťat jsme nachystaní. Bohužel, když jedeme na ke známým na horskou chalupu nebo k babičce na vesnici, kde se hned za stodolou pěstuje vysoká tráva pro sečení a sušení, tam nám ochranné prostředky dost často chybí, protože si to včas neuvědomíme a většinou také nějaké to klíště my nebo děti přineseme.

Jak se nepřítele zbavit?

U neposedného batolete může být velmi obtížné celý proces podniknout bez emocí a v klidu. Takže tip na začátek – zkuste to ve chvíli, kdy děťátko spí (pokud je to pro vaši situaci technicky možné). Jinak je pravděpodobné, že bude potřeba další pár rukou na rozptýlení pozornosti a udržení děťátka v klidu.

A teď jak na to? Zakápněte klíště dezinfekcí a počkejte cca 5 minut. Nikdy však klíště nepotírejte krémem ani olejem, sice ho to zadusí, ale zároveň při tom může do rány vypustit sliny plné choroboplodných zárodků. Pro samotné odstraňování klíšťat je ideální speciální pinzeta, kterou klíště bez problému uchopíte. Klíště chyťte v místě, kde je v těsném kontaktu s kůží, a jemným kývavým a pomalým pohybem se ho snažte vytáhnout tak, aby se hlavička neutrhla. Pokud hlavička klíštěte zůstane v pokožce, nalijte na ni ještě trochu dezinfekce. Měla by uschnout a sama odpadnout, není potřeba panikařit. Borrelie sídlí v trávicím traktu (břiše) klíštěte. Po odstranění těla klíštěte už nehrozí větší riziko nákazy. Pokud chcete ale získat na klidu, klidně navštivte lékaře, který vám pomůže zbytek klíštěte vyndat a ranku zkontroluje. Postižené místo (i pokud jste klíště vytáhli celé) opět potřeme dezinfekcí. Samotné vytažené klíště zlikvidujte zakápnutím dezinfekčním roztokem a vhozením do záchodové mísy nebo spalte na nehořlavé podložce.

Pokud máte pocit, že místo je zarudlé a není v pořádku, určitě navštivte pediatra vašeho dítěte, aby ranku zkontroloval a případně zkonzultoval s vámi to, jak dále postupovat a co hlídat.

Štípance všeho druhu

Nepříjemnou nehodou může být běžné poštípání od hmyzu typu vosa, včela, komár, ovád a podobně. Kousnutí hmyzu obecně nejsou nebezpečná, protože závažné alergické reakce jsou velmi vzácné. Po štípnutí pokožka většinou oteče, zčervená, ale doprovází to i svědění či bolest. Bodnutí zpravidla neublíží, ale riziko existuje při rozškrábání ranky – dítě si může do rány zanést infekci. Bodnutí se pak špatně hojí a mohou zůstat až jizvy.

Pokud děťátko spí v kočárku, určitě využívejte nejen sluneční clony, ale i moskytiéry.

Jak pomoci k úlevě od svědění a otoku?

Než budete podnikat jakékoliv další kroky jako ochlazování místa a podobně, zkontrolujte místo vpichu, zda v rance nezůstalo žihadlo. V takovém případě vezměte na pomoc pinzetu a odstraňte ho – půjde to snadno. Dále pak stačí otok zmírnit studeným obkladem a natřít ho krémem proti svědění, ideálně s chladivým efektem. Při horších projevech a alergii se dětem podávají antihistaminika, které působí protizánětlivě, ale pouze po konzultaci s lékařem! Místo natírejte klidně několikrát denně, aby se děťátko neškrábalo a zbytečně si tak nezpůsobilo ošklivé rozdrápané ranky a následné jizvy.

Nejdůležitější prvek je prevence

Jako rodiče se samozřejmě snažíme jakýmkoliv nepříjemným situacím předejít a zůstat připravení téměř na všechno. Ne vždy je to ale možné, ne vždy dokážeme situace dokonale odhadnout předem.

Pro váš klid tedy mějte na paměti pár základních bodů, které vám mohou pomoci:

  • vždy s sebou mějte dostatek tekutin a často je děťátku nabízejte a podávejte
  • nezapomínejte u dětí na pokrývku hlavy, vhodný oděv a pravidelné natírání opalovacím krémem
  • nechte si poradit např. od svého lékaře či lékárníka, dejte dohromady cestovní lékárničku vhodnou pro vaše děťátko a tu vozte vždy s sebou (pravděpodobně ji nikdy nevyužijete, ale zákon schválnosti je jaký je 🙂 )
  • uložte si do svého mobilního telefonu telefonní čísla, která by se vám pro případné poskytování první pomoci či konzultaci situace mohly hodit (ať už jde o vaše známé z oboru zdravotnictví, dětského lékaře, pohotovost apod.)
  • v neposlední řadě zkuste zachovat klidnou hlavu a logicky uvažovat (i když v případě strachu o své děťátko je to velice těžké)

Upozorňujeme, že obsah článku má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře!

Přeji vám, ať máte léto plné krásných zážitků a bez nepříjemných situací!