Jaké knížky vybírat pro děti od narození do 3 let?

Pravděpodobně víte, že je důležité číst svému dítěti. Možná jste také slyšeli, že čím dříve začnete, tím lépe. Ale možná se cítíte trochu divně, když čtete nahlas dítěti? Nebo nemůžete přijít na to, jak zabránit tomu, aby vaše 6měsíční miminko nejedlo rohy knihy, nebo stále zkoušíte, jak přimět své batole, aby klidně sedělo a poslouchalo? Všichni jsme tam byli. I když se zdá, že miminka jsou příliš malá na to, aby se jim četlo, v každé fázi se učí něco nového.

Čtení nahlas malým dětem není jen jednou z nejlepších aktivit pro stimulaci jazykových a kognitivních dovedností, ale také rozvíjí motivaci, zvídavost a paměť. V následujícím článku se proto společně podíváme na to, jaké jsou hlavní výhody čtení dětem již od narození, jaké knížky jsou vhodné právě pro ty nejmenší a jak uzpůsobit knihovničku právě batolátkům tak, aby je samotné knížky lákaly a pěstovaly si lásku k nim již od útlého věku.

4 nesporné výhody čtení dětem nahlas

  1. Hlasité čtení pomáhá dětem navázat kontakt s rodiči. Při rozvoji jazykových a komunikačních dovedností dětí čtení také pomáhá dětem porozumět světu kolem sebe a dává kontext tomu, co vidí a zažívají. Čtení je způsob, jak svému dítěti otevřít svět.
  2. Čtení nahlas stimuluje jazykové dovednosti, kognitivní myšlení a zlepšuje paměť. A to vše při zapojení dítěte a povzbuzení zvědavosti a kreativního objevování světa kolem nich.
  3. Čtení knih nahlas může také pomoci vybudovat slovní zásobu dítěte. I když děti nemusí rozumět konceptům a příběhovým liniím knih, slyšet váš hlas je uklidňující a dítě časem najde význam ve slovech, která používáte. Ve skutečnosti, čím více slov rodiče používají, když mluví s osmi měsíčním dítětem, tím větší je velikost slovní zásoby jejich dítěte ve věku 3 let.
  4. Hlasité čtení připravuje půdu pro školní připravenost. Může podporovat vznikající gramotnost a rozvoj jazyka. Pomáhá dětem seznámit se s knihami a navyknout si na poslech a soustředění. Také jim to dá rané povědomí o umění číst.

Je na místě ale zdůraznit, že čtení našim nejmenším není o tom číst, povídat, vyprávět, ukazovat a vše dělat jednostranně tedy pouze formou monologu. Velkou úlohu hraje to, aby to byl dialog, aby to byla obousměrná komunikace. Jedině tak máte zpětnou vazbu a jasný důkaz toho, že děťátko se aktivně čtení účastní a vnímá tak to, co se děje a co spolu právě děláte.

K tomu, aby čtení dítko bavilo, je tedy nesmírně důležité vybrat i vhodné čtení právě pro věk vašeho děťátka. Což může být nemalý oříšek…

Jaké knížky vybírat?

Není knížka jako knížka a pro děti je z počátku vhodné začít jednoduchými ilustracemi, které nehýří příliš velkou dávkou barev a detailů a strakatého pozadí. Vzpomeňte si na své první knížečky – jednoduchá skládací leporela s jedním primitivním obrázkem na stránce např. balón, pejsek, kytička atd. A právě tyto jednoduchosti ale děti zajímají. Netříští tak zbytečně jejich pozornost, můžete si společně o jednom obrázku vyprávět delší dobu a vystačíte se s ním velmi dlouho. Jsou také s oblibou používána dodnes a i díky nim můžete rozvíjet komunikační dovednosti svého děťátka – ukazováním si toho, co na obrázku vidíte a znakováním Baby Signs. I když vaše batole ještě slovo kytička nevysloví, věřte, že znak pochopí a bude ho umět během pár dní. A venku vám bude nadšeně znakovat, kde všude kytičky vidí – u sousedů za plotem, v truhlíku na okně nebo schovanou v trávě u houpačky!

Aby pro vás byla orientace v dětských knížkách snazší, připravili jsme stručný přehled toho, jak se mění porozumění jednotlivým knížkám podle věku děťátka od narození do 3 let věku. Berte to jako inspiraci pro to, čím můžete nyní nebo i později obohatit knihovničku vašeho miminka či batolátka.

Věk děťátkaVhodný typ knížekTipy pro rodiče
0 – 6 měsícůKnihy s pevnými deskami, které lze omýt, pratelná textilní leporela a nebo vinylové měkké knížky do koupele.I když se vaše dítě může zdát příliš malé, aby mu rozumělo, těší se z vaší společnosti a ze zvuků vašeho hlasu a slov. Děti budou také chtít prozkoumávat knihy svými smysly tím, že knihu uchopí a žvýkají.
6 – 9 měsícůPříběhy s barevnými, ale přesto jednoduchými ilustracemi – knížky typu leporelo jsou perfektní.Nesnažte se za každou cenu vytvářet nové a nové příběhy a kupovat zbytečně příliš mnoho knih. Děti v tomto věku mají rády rutinu a to, díky čteným či vyprávěným příběhům stále dokola mohou zažívat. Tím se uklidní, protože je to pro známé a nestresuje je to. Leporela vydrží i dětské zacházení s knížkou, případně se dají snadno slepit, proto pokud dítko chce knížku zkoumat – malé děti většinou rády otáčí stránky – nechte je. Získává tak cit, trénuje motoriku a utváří si ke knížkám kladný vztah.
9 – 18 měsícůLeporela a malé knížky s pevnou vazbou s jednoduchými příběhy, říkankami a frázemi, které se opakují.Děti v tomto věku také milují příběhy s obrázky jiných miminek a známých předmětů, jako jsou zvířata. Vaše batole může mít oblíbený příběh, který si neustále žádá. Počínaje přibližně kolem 10. měsíce věku můžete začít klást jednoduché otázky týkající se obrázků, jako například „Kde je měsíc?“ apod. a sledujte, jak bude vaše batolátko reagovat. Znakování je v tomto směru opravdu skvělým pomocníkem a rozšiřuje neskutečně slovní zásobu vašeho děťátka.
18 – 24 měsícůPomalu zavádějte i delší příběhy s nějakou zápletkou či knížky s tvrdými deskami ale komplikovanějšími obrázky.Nebojte se, že Vaše batole při čtení uteče – děti v tomto věku se prostě potřebují hýbat. Hledejte způsoby, jak tuto energii propojit s příběhem, například požádat své dítě, aby poskakovalo jako králík v knize. Vaše batole může být také schopno označovat předměty jednoduchými zvuky. Při čtení věnujte chvíli diskuzi o tom, co se děje na obrázcích, a ptejte se například „Kdo se skrývá za stromem?“ apod. Tato interakce pomáhá budovat myšlení a jazykové dovednosti vašeho batolete.
24 – 36 měsícůV tomto věku už děti velmi intenzivně objevují svět. Zajděte společně např. do knihovny a vybírejte knížky pro batolata společně – o ročních obdobích, zaměstnáních (lékaři, policisté, hasiči), o stavebních strojích atd.Zkuste začít pokládat náročnější otázky týkající se příběhu a tím probrat další témat, např. emoce, pocity. „Jak se chlapeček na obrázku cítí? Co myslíš, že se mu stalo? A co se dnes na procházce stalo tobě?“ Tímto způsobem se dá dětem vysvětlit spoustu dalších životních zkušeností, které je provází. Ve věku 3 let vám vaše dítě může dokonce umět vyprávět příběh na základě toho, co se děje na obrázcích. A nebuďte překvapeni, když vaše ratolest bude chtít slyšet stejnou knihu znovu a znovu. Batolata stále milují opakování a neunaví se příběhem ani po sedmé.

Tip pro vás: v našem e-shopu najdete velké množství knížek a leporel, které jsou vhodné jak pro ty miminka, tak i pro batolátka a starší děti, díky kterým se nejen učí poznávat svět kolem nás, ale jsou i skvělou pomůckou pro rozvoj znakování Baby Signs a také ranému učení angličtiny doma spolu s vámi.

Jaká by měla být první knihovnička?

Neméně důležitou otázkou je také to, jak první knížky děťátka skladovat a tím i samotné děťátko motivovat k tomu si knížku vybrat, vzít a utvářet si tak vztah ke knížkám.

Nejen první knihovnička vašeho děťátka, ale celkové zařízení pokojíčku je dobré pojmout z pohledu dítěte – tak, aby jste zařízením podpořili jeho samostatnost, sebeobsluhu a touho rozvíjet se a poznávat svět. S tím souzníme i my, a proto je naší velkou srdcovou záležitostí učení paní Marie Montessori, které citlivě zapojujeme i do kurzů, které pořádají naše lektorky. Tipy na to, jak přizpůsobit pokojíček právě batoleti, najdete v našem e-booku, který si můžete stáhnout zde >>>

Pokud vás tento pohled na dětský svět a rozvoj dovedností dětí zajímá a chcete se o něm dozvědět více, máte několik možností ZDARMA, které najdete přímo zde, na našem webu. Doufáme, že vám budou nabité informace také velkou inspirací.

Použité zdroje:

https://www.nymetroparents.com/article/4-proven-benefits-of-reading-to-your-baby
https://www.zerotothree.org/resources/1833-read-early-and-often