Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak přivést děti ke knížkám, slevy a inspirace.
Zveme rodiče a děti na akci zdarma - Znakujeme se zvířátky ze zoo. Více info zde >>

Jak a kdy učit děti smrkat?

Smrkání – to není jen tak samo sebou. Jsou děti, které se dokáží samostatně vysmrkat už ve 2 letech, některým to ale dělá problém i v 5 letech. Jsou děti, kterým stačí to okoukat od ostatních, jiné je potřeba to učit krok za krokem. Naučit se správně smrkat je výzva nejen pro děti, ale i pro rodiče!

Kdy je ten správný čas a jak to udělat, aby ze smrkání a rýmy nebyl boj, ale zábava? A je to vůbec možné?

Kdy je nejlepší čas učit batolátka smrkat?

Jednoznačně nejlepší možný čas pro učení smrkání je ve chvíli, kdy je dítě naprosto zdravé. A nebojte se začít už v 18 měsících! Zdá se vám to jako paradox? Má to však svoje opodstatněné důvody.

Základ úspěchu tkví v tom, že dítě umí a naprosto běžně dýchá nosem, nikoliv pusou. V celém procesu učení smrkání totiž budete potřebovat, aby v určitou chvíli dítko umělo nosem dýchat, funět a bylo to pro něho přirozené. Ba co více, náš nos funguje jako takový filtr, který dokáže spoooustu bacilů zachytit a nepustit zbytečně dál, proto je obecně zdravější, když dýcháme nosem.

A proč se učit smrkat ve chvíli, kdy je dítě zdravé? Je to jednoduché. Představte si, že na vás takříkajíc něco leze, není vám vůbec dobře a šéf po vás chce, abyste jeli na školení se nějakého nového programu apod. Jak vám bude? Bude vás to bavit? Budete z celého procesu učení nadšení a odnesete si opravdu maximum? Jsem přesvědčená, že nikoliv. Stejné respektive ještě náročnější je to s dětmi. Když jsou nemocné a necítí se dobře, nemají ani trošku trpělivost, jsou spíše vzteklé, nechce se jim moc poslouchat a jsou podrážděné už jen z toho, že mají ucpaný a odřený nos od utírání a že je jejich spánek narušován tím, že jim nejde volně dýchat. A my po nich ještě chceme se soustředit, poslouchat a opakovat něco, na co nemají náladu? Ne, tudy cesta nepovede.

Jaký zvolit postup učení

My dospělí občas zapomínáme, zvláště pak ve chvílích nadšení se pro nové věci a takové to „co na to bude dítě říkat a jak bude reagovat?“, že děti potřebují hlavně čas a klid. Čas nové informace vstřebat, klid na to si vše uvědomit, poskládat, zažít, vyzkoušet… To, že vy máte pocit, že teď je vhodný čas , neznamená, že si to myslí i vaše ratolest.

Celý proces učení se smrkat je proto nejlepší dávkovat po kouscích. Ale nebojte se, nebude to žádná věda. Uděláme si z toho hru za poznáním nebo takový malý etapový závod mezi dítětem a rodičem, co říkáte?

Hry, které baví a učí zároveň

Jak už jsem předeslala, bude nejlepší rozdělit si celou výzvu na takové menší etapy – „cesty“ podle toho, kterou fázi už děťátko zvládlo a zda je připravené postoupit do dalšího „kola“.

Co budete postupně potřebovat? Není toho moc, v zásadě si vystačíte s tím, co máte doma a/nebo běžně k dispozici venku – odkvetlé pampelišky, bublifuky, foukací větrníky do ručky, kuličky z molitanu či papírového ubrousku, peříčka, vaničku s vodou v době koupání, zrcátko… Fantazii se meze nekladou! Naopak, třeba společně s děťátkem postupně budete zkoušet i těžší materiály 😉

  1. Naučte sevřít rty – pevně semknout. Pozor, nezapojujte zuby – stisk zubů není žádoucí, dítko by si takto mohlo vybudovat nepěkný návyk skřípání zubů a čelistí… takže nejprve zlehka, můžete zkusit podržet např. látkový kapesníček mezi rty a zkoušet ho vytáhnout.
  2. Když už umí děťátko ovládat stisk rtů, zkuste nafouknout tváře. Takže zhluboka se nadechnout otevřenou pusou (jako kdybyste chtěli jít pod vodu) a znovu semknout rty k sobě. Když zatlačíte jemně na tvářičky, měly by klást trošku odpor a pérovat pod tlakem vzduchu.
  3. Teď přichází ta veselá a hravá část! Nejprve nechte dítko, aby si naduté tváře (vaše i své) osahalo, pohladilo, prstíky pomačkalo… Pak můžete tváře „splasknout“ jemným stlačením pomocí dlaní na obě tváře zároveň. Pro zábavnější hry teď můžete pořádat závody v tom, kdo nejrychleji dopraví např. kuličku z bodu A do bodu B jen díky foukání pusou.
  4. Už umí dítko nafouknout a vyfouknout pusou – to je skvělé! Teď přijde další krok – vyfukování vzduchu nosem. Zprvu foukejte vzduch nosem ven vy. Ale pozor, nechte dítě si proces osahat – ať nastaví dlaň, aby cítilo teplý vzduch proudící z nosu ven, aby poznalo ten fyzický pocit pohybu vzduchu. Dejte si s tímhle krokem načas a zkoušejte různou intenzitu výdechu – silně, slabě, rychle, pomalu. Poté si opět můžete vzít na pomoc drobné lehké předměty a zkoušet různou silnou, co nosánek zvládne. Např. jak moc dokáže výdechem nosánku rozpohybovat papírovou kuličku či pírko?
  5. A tradáááá, jde se do finále! Když už vaše batolátko zvládá vyfukovat vzduch nosem (oběma dírkami naráz), přichází fáze učení se vyfukovat pouze 1 dírkou. Správné smrkání totiž spočívá v tom, že nejprve se uvolní jedna nosní dírka, teprve potom druhá. Nikdy ne obě naráz – jinak zaléhají uši a při velkém tlaku by mohlo dojít v extrémním případě i k poškození bubínku. Trénink bude stejný jako v předchozím bodě, ale teď si jedním prstíkem zvenčí dírku ucpeme a postupně střídáme.

I když se to na první pohled může zdát jako přirozený proces vývoje a pohybu, pro takové batolátko je neskutečně náročné nejen psychicky, ale také motoricky! Koordinace rukou, různých typů úchopu, foukání… všechno chce čas, klid a laskavý přístup. Mějte to na paměti!

Nezapomínejme na hygienu

V neposlední řadě je také potřeba myslet na to, že smrkání nekončí tím, že si utřeme nos a schováme/vyhodíme kapesník. Celý proces je ukončen hygienou – tedy desinfekcí/mytím rukou. Nechceme přeci šířit bacily dále, takže je potřeba je dostat i z rukou, které s kapesníkem pracovaly.

V tomto směru se opravdu vyplatí mít připravené prostředí, které bude našim nejmenším sloužit a budou schopní se obsloužit sami. Je to pro ně totiž úžasná forma vítězství nad těmi strašnými bacily. Jak takové připravené prostředí vypadá a co vše si pod tímto pojmem představit? Nakoukněte pod pokličku Montessori přístupu např. v našich krátkých videích „Na Slovíčko o Montessori ZDARMA“ a třeba zjistíte, že přístup k Montessori online kurzu není zase tak špatnou myšlenkou 😉

Tip pro rodiče na závěr

Některé děti mohou být velmi vybíravé a náladové, co se smrkání a nácviku týče. Zkuste tedy jít na nákup kapesníčků do místní drogerie společně a nechte dítko vybrat, zda chce s obrázkem, bílé, navoněné atd.

Přeji vám, ať vás období rýmiček a nachlazení spíše obchází obloukem. Pokud s námi chcete sdílet své vlastní zkušenosti a tipy, budeme opravdu rádi a třeba nás tím inspirujte k dalšímu článku! Napište na info@babysings.cz a nebo na naší FB stránku.