Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak uspořádat první knihovničku Vašeho děťátka, jak si s dětmi číst a komunikovat během čtení, jaké knížky pro děti a podle čeho vybírat a mnoho dalšího.

Harmonie v komunikaci: Znakování jako cesta k porozumění si

Znakování s miminky a batolátky je v dnešní době poměrně často skloňovaným tématem. Možná jste o znakování slyšeli, možná se o něj pokoušíte z informací sesbíraných po internetu a od kamarádek. Možná jste to i zkoušeli po svém a nezabralo to… a nebo jste jednou z těch šťastných maminek, která absolvovala kurz Znakování Baby Signs a teď si užívá období souznění se svou ratolestí.

Najdou se nadšenci znakování na jedné straně, na druhé straně pak logicky odpůrci. Proč tomu tak je? Existují nějaké překážky a časté chyby, kterých se rodiče dopouštějí? Jsou ve hře nějaké záludnosti, které brání úspěchu ve znakování? A jaké jsou pocity a úspěchy našich maminek, které se touto cestou vydaly? Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku Znakování s Baby Signs a sami se přesvědčte, že na tom není vůbec nic složitého, zvládne to každý a ten pocit, když vidíte štěstí v očích dítěte, když ví, že vy také víte…k nezaplacení!

Jak se znakováním začít?

Znakování – byť vytvořené na vědeckém základu – není věda! Ale i přesto, že je poměrně snadné se vše naučit, je třeba mít kvalitní „vstupní“ informace a podporu lektora. To vědí tisíce rodičů, kteří za dobu existence znakování v Čechách, prošli kurzy znakování Baby Signs a zažili následné období znakování s pomocí jejich důvěrnice a odbornice na dětskou komunikaci v podobě lektorky Baby Signs.  Někdy stačí jen malé povzbuzení nebo ujištění, že je to tak správně, kdykoliv rodič pocítí nejistotu, které je rozhodujícím faktorem v tom, aby rozvoj předverbální komunikace byl úspěšný.

To nejdůležitější v komunikaci je slyšet to, co nebylo řečeno.

P. F. Drucker

Velkým omylem mnoha rodičů je představa, že když začnou s děťátkem znakovat, automaticky na něho přestanou mluvit a zahltí ho obrovskou škálou gest, kterým nebude rozumět. Tudy cesta opravdu nevede a ani to tak vypadat správně nemá. Se znakováním se vždy začíná postupně a ideálně podle ověřeného návodu. Na znakování si takto postupně zvyknete vy jako rodiče a ti, kdo s děťátkem budou pomocí znaků komunikovat a i samotné dítko, které bude mít díky tomu dostatečný prostor pro vstřebávání informací. Pokud Vás zajímá, jaké další nástrahy Vás mohou potkat nebo máte otázky k tomu, jak vlastně znakování funguje, pak bude nejlepší, když si stáhnete zdarma náš ebook o znakování. Zde najdete to, co bývá nejčastějším otazníkem a vysvětlení, jak tomu vlastně je v praxi.

Kdy je vhodná doba pro první znaky?

Malé děti jsou nesmírně chytré a vnímavé. To, že ještě nemluví, neznamená, že se spolu nemůžete bavit jinak. Pomocí znaků vám miminko nebo batole řekne, že má hlad, chce přidat, vidí pejska nebo třeba kytičku. Naváže s vámi úplně jiný vztah, začnete si rozumět i beze slov. Se znakováním se dá začít prakticky kdykoliv, ale nejlepší je na nic nečekat a začít pomalu s pár znaky např. už od 6 měsíců, nejčastěji však maminky začínají v 8 měsících miminka. Znakováním si děťátko procvičí jemnou motoriku a rozšíří slovní zásobu. Ano, i když nemluví, bude znát spoustu slov, v zoo vám třeba klidně zaznakuje slona. Až se pak naučí vyslovovat, tak bude mít už konverzaci natrénovanou ze znakování, a i proto znakující děti mluví v průměru dříve a s větší slovní zásobou než jejich neznakující vrstevníci.

Kde čerpat informace a kam si zajít pro radu?

Internet je obrovskou studnicí, která je plná informací, rad, návodů včetně sociálních sítí a různých aplikací. Ne všechny tyto zdroje jsou opravdu ověřené, založené na dlouholeté praxi a zkušenostech. Když už z nějakého zdroje čerpáte a inspirujete se, ověřte si i to, odkud informace či návody jsou. Neexistuje totiž dítě, které by se nenaučilo znakovat, pokud rodiče metodu zvládnou. A bylo by škoda o tuhle možnost přijít jen proto, že jste se spolehli na nesprávné nebo neúplné rady.

Pokud se vám znakování s Baby Signs líbí, pak mnoho užitečných nápadů, rad, triků a samozřejmě i online kurzy najdete právě zde na webu babysigns.cznašem blogu, kde zveřejňujeme další inspiraci k respektující výchově.

A pokud se naší metodu naučíte a potřebujete poradit a probrat aktuální situaci nebo si nevíte rady? Můžete se obrátit na naše zkušené lektorky a ty vám ochotně poradí a pomohou – buď osobně, nebo i přes sociální síť Facebook, kde nás najdete jako Znakování Baby Signs

Zkušenosti znakujících maminek

A protože rodiče, kteří kurzy prošli, často píší svým lektorkám o svých úspěších, pocitech i poděkování, přinášíme několik nejčerstvějších, pro vaši radost a snad i povzbuzení, abyste se, pokud ještě váháte, mohli rozhodnout!

Maminka Lucie P. s dcerou Verunkou:
Po dvou měsících už jsem si říkala, že toho nechám, všichni kolem si ťukali na hlavu, že je to nesmysl, Verunka jen koukala, ale stále žádná reakce. Když jsem ji jednou oblékala na procházku, najednou si poklepala na hlavu a já věděla, že chce čepici, od té doby co týden, to jeden znak a v roce už znakovala o sto šest 🙂 Měla jsem z toho velkou radost a i tatínek a ostatní příbuzní uznali, že znakování je úžasná věc k dorozumění se. Znakování pro nás bylo krásné období sbližování se 🙂

Tatínek Michal s dcerou Moničkou:
Znak jablíčka se naučila za dva dny, protože má jablíčka moc ráda. Dojde si do kuchyně, ukáže prstíkem na pult, kde leží ovoce, a pak ukáže znak pro jablíčko. Dnes si vychutnávám chvíle, kdy si hrajeme nebo se bavíme a dcerka na známá slovíčka reaguje zobrazením znaku nebo sama ukazuje na ptáčky na střeše a ukazuje znak ptáčka.

Maminka M. Zedníková s dcerou Zuzankou:
Začala jsem znakovat, když bylo Zuzance půl roku. Od té doby si zamilovala DVD znakování pro děti, již při prvním tónu se celá roztancuje a rozzáří. Ukazuje při každém slově čepice znak „čepice“ a při ostatních mává rukama a zkouší vše prstíky. Několikrát ukázala psa. První znak, který ukázala, byl náš pes Astor a hned na to světlo. Bylo jí něco kolem devátého měsíce. Dnes znakuje : mlíko, pták, vrtulník, papat, pes, kočka. A celá rodina se z toho radujeme.

Maminka se synem Kubíčkem: Tučňáka ne, dnes triko s rybou!
Ráno jsem oblékala Kubíčka a ptám se: „Obléknu ti tričko s tučňákem, chceš?“ Kuba zakroutil hlavou a zaznakoval ústy rybu. Tak dostal rybičkové body. Prohlédl si ho na sobě a zatleskal. Během dne ještě párkrát přišel a ryby mi ukazoval.

Dospělí sami nikdy nic nechápou a děti to hrozně unavuje, stále a stále jim něco vysvětlovat. Děti musí být k dospělým hodně shovívavé.

Antoine Saint De Exupéry

Přeji vám všem, kteří o znakování přemýšlíte a nebo jste se do toho už pustili, ať spolu s vašimi děťátky zažíváte také mnoho radostných chvil a vaše komunikace tak dostane jiný a srdečný rozměr!