3 rady, jak vybrat kurz pro miminko

Toužíte po tom s miminkem někam vyrazit a nevíte, co by se tak mohlo líbit vám oběma? Nabídka kurzů je přepestrá. Rozdíly nejsou jen v náplni, ale také v přístupu k výchově, zpracování kurzu a kvalitě lektora. Pokud správně vyberete, můžete najít skupinku podobně naladěných maminek s podobně starými dětmi, se kterými navážete přátelství, které daleko přesáhne trvání kurzu. Ale může se stát i opak, a tak přicházíme s pár tipy na to, jak si dobře vybrat.

  1. Naslouchejte své intuici a nechte se inspirovat

Začněte s kurzy až se vám prostě bude chtít. Nemá smysl chodit někam, když si užíváte každého okamžiku s vaším miminkem a po dalším kontaktu s rodiči a dětmi netoužíte. Pokud ale máte pocit, že vám dochází nápady, kurzy mohou být studnicí inspirací, která vám pomůže objevit, co vše se dá s dítětem v daném věku dělat a najdete nové věci, které  vaše dítě právě teď baví.

 2. Informujte se na metodiku i osobnost lektora

Na kvalitu kurzu mají vliv dva hlavní faktory – metodika kurzu a osobnost lektora. Ani skvělý lektor nedokáže nabídnout kvalitní kurz, pokud metodika kurzu neodpovídá vývojové fázi dítěte, pro které je kurz určen. A naopak i s metodicky skvělým kurzem nemusí být maminka spokojena, pokud lektorka neumí dobře kurz vést. Rodič se může na oboje informovat předem. Metodika je u kvalitních kurzů vždy popsána v letáčku nebo na webových stránkách a kvalitu lektora zjistíte buď z doporučení nebo z ukázkové lekce.

3. Plánujte tak, aby vše bylo „na pohodu“

Jak připravit miminko na kurz a co dělat po tom, aby se miminko cítilo bezpečně a klidně? Vyberte kvalitní kurz, který je profesionálně veden vyškolenou lektorkou. Je dobré poptat se mezi ostatními maminkami a nechat si takový kurz doporučit, seznamte se předem s lektorkou nebo navštívíte ukázkovou hodinu. Pak je potřeba vybrat takový termín a místo kurzu, aby to vyhovovalo dennímu režimu miminka tzn. aby miminko bylo vyspané, najedené a celkově v pohodě, aby cesta na kurz nebyla nijak stresující. Pak už by nemělo nic bránit tomu, abyste si kurz užili.

 A jedna rada navíc…

Jakou úlohu hrají během kurzu rodiče? Co by měli dělat a co naopak nedělat?

Tohle bude záležet do velké míry na typu kurzu, ale všechny kurzy mají jedno společné – rodič je na kurzu proto, aby dodával dítěti potřebnou láskyplnou jistotu, že je dítě v bezpečí. Když bude rodič v pohodě, dopřeje dítěti pozornost a pomazlení, kdykoliv to dítě potřebuje a vlídně bude jeho pozornost směrovat k aktivitám v kurzu – svou hlavní roli tak splní. Pokud je v některých kurzech potřeba aktivnější spolupráce rodiče, je úlohou lektora, aby rodiče v této úloze vedl. A co nedělat? Asi nejdůležitější je nesnažit se dítě nějak nutit do aktivnější účasti v kurzu. Je dobré si uvědomit, že dítě vnímá vše, co se kolem něj děje i když se aktivně nezapojuje a je potřeba dát dítěti čas a prostor, aby si mohlo kurz užívat po svém. Pokud dítě nutíme do aktivit, kterých se zatím nechce účastnit, způsobíme přesný opak našeho záměru. Dítě se rozruší a přestane vnímat, co se děje v kurzu a bude řešit svou emočně vypjatou situaci. Dejte dítěti čas zvyknout si na nové prostředí i rytmus kurzu a svobodu poznávat a objevovat svým způsobem. Když se rodič naučí pozorovat dítě a ubrání se nutkání zasahovat do jeho přirozeného rozvoje, zjistí, že tím dítěti odstraní mnoho překážek z jeho  cesty poznávání.

Naše kurzy

Naše kurzy  GoKids jsou nastavené tak, aby dítěti pomáhaly v jeho přirozeném vývoji. Naším motem je výchova s láskou i rozumem. Kurzy jsou inspirovány Montessori pedagogikou i vědeckým poznatky. Souzní s námi respektující přístup, vedení dětí k samostatnosti a podpoře jejich přirozené touhy poznávat.
Nabídka kurzů GoKids je mnohem širší než jen znakování Baby Signs, nabízíme i kurzy angličtiny GoKids English pro děti od miminek až po předškolní věk, semináře pro rodiče o výchově a rozvoji dětí, kurzy Rozvíjím se zabývající se celkovým psychomotorickým rozvojem a kurzy Poznáváme svět inspirované Montessori pedagogikou.
Kurzy znakování Baby Signs pomáhají rodičům komunikovat s dětmi ještě předtím, než se dítě naučí mluvit. Maminka naladěná na dítě se s ním do značné míry dorozumí i bez alternativní komunikace jako je znakování, proto je znakování často pro rodiče ohromným překvapením. Rodiče najednou zjistí, že je toho mnohem víc, co jejich dítě zajímá a kolik jim toho chce říct. Nejde zdaleka jen o potřeby dítěte. Prvními znaky velmi často bývají právě věci, které děti zaujaly a rodič by si jich třeba ani nevšiml. Mezi takové znaky patří například znaky pro čepici, světlo a samozřejmě všemožná zvířátka. Znakování lze aplikovat až do doby než dítě dokáže vyslovovat tak, aby mu bylo bezpochyby rozumět. U většiny dětí je to už během druhého roku, u některých dětí znakování přetrvá déle. Děti, které znakují v průměru hovoří dříve a lépe než jejich vrstevníci.

Naše online kurzy

Momentálně je v nabídce pouze jeden online kurz pro rodiče, který je seznámí se vším, co potřebují vědět, aby s dítětem mohli úspěšně znakovat. Připravujeme i další kurz pro rodiče, který je určen těm, kteří chtějí dítě učit od raného věku angličtinu. Učení dalšího jazyka v raném dětství je u nás opředeno mnoha mýty, a tak se na mě často obracejí maminky, které by dítěti chtěly dopřát snadné přidání dalšího jazyka, které je možné právě v raném věku, ale mají někdy obavy z toho, zda je to pro dítě vhodné a také si často nejsou jisty, jak na to, a zda to zvládnou. Pro mě je angličtina a neurovědecké poznatky o učení jazyků fascinujícím koníčkem. Vychovávám dvě bilingvální děti, a tak jsem se rozhodla se o své zkušenosti podělit s rodiči, které to zajímá. Prozradím vám jednu důležitou myšlenku, o kterou se to vše opírá. Nejlepším a zcela přirozeným učitelem jazyků vždy byla a je maminka. Děláme to úplně přirozeně a jde nám to – důkazem jsou naše děti, které jsme naučily mluvit. Dokážeme to i v angličtině a to dokonce i v případě, že angličtinu nemáme dokonalou. Pro dítě bude mnohem snadnější dopilovat výslovnost a gramatiku než začínat od začátku v době, když už to není tak snadné. V kurzu vám ukážu jak na to.
Napsala: Michaela Tilton, spoluautorka knihy o výchově S láskou i rozumem, zakladatelka konceptu GoKids.
Foto: Pavlína Kapalová, lektorka kurzů GoKids a Baby Signs.