Jak trávit čas s novorozencem?

Není nic kouzelnějšího než budovat pevnou citovou vazbu s malým prckem, který právě začíná objevovat krásy světa. Dnes se zaměříme na jeden z nejcennějších okamžiků života – trávení času s vaším novorozencem.

Pro novopečené rodiče je to novorozenecké období plné radosti, ale také výzev. Jak tedy vytvořit pevný vztah s vaším miminkem? Jak podporovat jeho rozvoj a těšit se z každého společného okamžiku? Právě na tyto otázky hledáme odpovědi v následujících řádcích.

V dnešní hektické době se stává stále běžněji, že si maminky (ač si to mnohdy ani neuvědomují) najdou jen málo času jen tak sedět a opravdu si hrát se svým drobečkem, zvláště když mají spoustu povinností. Často se v jejich myslích honí úkoly, které musí stihnout, a vlastně si ani nevšimnou, že jejich dítě ale vnímá jejich nedostatek pozornosti. Když se pak dítě začne snažit přitáhnout si jejich pozornost zpět, může to být pro rodiče ještě náročnější a cítí se ještě více vyčerpaní. Stalo se vám to také někdy?

Zkuste to změnit. Pokuste se každý den najít čas, kdy se budete naplno věnovat jen hraní a mazlení se svým drobečkem. Není tolik důležité, jak dlouho to bude trvat, ale spíše jde o to, abyste byli plně přítomní ve chvíli strávené spolu s vaším dítětem.

Oční kontakt a hlas

Novorozenci mají výrazně vyvinutý smysl pro vnímání obličejů a oční kontakt s rodiči je klíčový pro budování citové vazby. Když s miminkem komunikujete, ujistěte se, že si vás může dobře prohlédnout, a sledujte jeho reakce. Můžete zkoušet různé výrazy, hry s očima a sledovat, jak na ně reaguje.

První hovory jsou dalším důležitým prvkem komunikace s novorozencem. Mluvte s ním, zpívejte nebo šepotem povídejte příběhy. Můžete se nechat inspirovat i jednoduchými říkankami s ukazováním v článku „5 dětských her, ke kterým stačí jen ruce“. Novorozenci jsou citliví na zvuky lidské řeči a melodie, což může podporovat rozvoj jejich jazykových dovedností a posilovat citovou vazbu. Není potřeba popisovat všechno a za každé okolnosti, ale takové to milé vyprávění vás společně naučí jeden druhého pozorovat a vnímat. Dejte vašemu děťátku i dostatečný prostor na reakci k tomu, co říkáte. Neodpoví vám slovně, ale bude se časem snažit zareagovat jinak – úsměvem, mimikou, gesty. A to je základní kámen.

Miminko drzi prst maminky.
Propojení a vzájemný soulad s vaším miminkem

Fyzický kontakt a nošení

Fyzický kontakt, jako je pohlazení, hlazení a nošení dítěte, hraje klíčovou roli ve vytváření pevné citové vazby. Nošení v nosítku nebo šátku umožňuje dítěti cítit teplý kontakt, tlukot srdce tak, jako když bylo v bříšku a slyšet hlas rodiče. Je to pro ně neuvěřitelný pocit bezpečí, který dokáže dítko skvěle zklidnit, ukonejšit a posiluje důvěru.

Hračky a motorický rozvoj dítěte

V dnešní době existuje mnoho hraček zaměřených na vývoj dítěte, ale méně může být více. Zaměřte se spíše na jednoduché hračky s minimem barev a zvuků. Přílišná komplexnost hraček může dítě přetížit a omezit jeho schopnost soustředění. Jednoduché hračky podporují kreativitu a samostatné hraní. A to platí jako miminka, tak batolátka, ale i školkové děti.

Inspirace pro maminky

Nejen pro novopečenou maminku je důležité vědět, kde hledat inspiraci, rady a tipy. Na našem blogu můžete najít podporu a spoustu užitečných informací. Čeká na vás sice náročná cesta rodičovstvím, ale jste v tom společně s námi.

Chtěli byste získat více inspirace pro hry s vašimi dětmi? Navštivte některý z našich kurzů, kde najdete další inspirace, jak vaše děti smysluplně a zábavně vzdělávat. Dáte jim tím velký dar do budoucnosti a na tyto chvíle s vámi budou rády vzpomínat. Pokud raději čtete, bude vás jistě zajímat kniha S láskou i s rozumem, na které se podílely Ivana Procházková, Jitka Ševčíková a Michaela Tilton. Knížka vám může pomoci, k tomu, aby se z vás stal respektující rodič a vaše výchova probíhala v souladu s láskou i s rozumem. Publikace je navíc plná inspirace a tipů, jak udělat dětství vašich dětí šťastné a naplněné.

Kniha (nejen) o výchově dětí od narození do 3 let S láskou i rozumem.