Jak vychovávat děti s láskou i rozumem? Osvědčené tipy, inspirace i dárečky ve formě slev najdete zde >>
Jsem lektorkou programu BabySigns, tedy znakování pro slyšící batolata a ráda bych vám popsala svoji velmi pozitivní zkušenost. Zejména pak o 3 milníky v mém životě, které by nenastaly nebýt právě znakování.
V 8. měsíci mé první dcery Barunky jsem zjistila, že děti na své první narozeniny toho opravdu ještě moc neřeknou, jak jsem se mylně domnívala. Díky znakování nám však rodinná komunikace nedělala sebemenší problémy a i tatínek se s Barunkou čile „bavil“ o tom, co zažila ve svém dětském dni.
Po 4 letech přišla na svět má druhá dcera, Veronika. Barunka se nesmírně těšila na to až bude moci s Verunkou mluvit. Již když byla v mém břiše povídala si s ní a zpívala jí písničky. Znakování holkám velice pomohlo ve vzájemném porozumění i v nadšení spolu trávit čas i přes věkový rozdíl. A jejich souhra je vidět dodnes.
Spolu s narozením Verunky jsem se rozhodla tuto úžasnou metodu komunikace s miminky šířit dál a stala jsem se lektorkou znakování, čímž se od základu změnila má budoucnost, ve které jsem nyní velmi spokojená a šťastná.
O znakování pro batolata jsem se jako máma dozvěděla poprvé v šatně na plavání, které jsem navštěvovala s Barunkou. Tenkrát si moje 8-měsíční Barunka moc ráda hrála se svými prstíky a proto mě jedna maminka oslovila, jestli s ní nechci začít znakovat. Na chvíli jsem se zarazila a přemýšlela, zda Barunka vypadá jako neslyšící dítě, ale paní můj výraz okamžitě poznala a rychle mi vysvětlila, že znaková řeč Baby Signs je právě pro slyšící miminka a batolata. Dál už to šlo velice rychle. Našla jsem si a přečetla informace na internetu, přesvědčila manžela, že to není žádný výmysl a určitě nám to všem přinese mnoho radosti a zábavy a opravdu tomu tak bylo.
Zažili jsme společně moc hezké chvíle a překvapili Barunčinou spokojeností široké okolí. S Barunkou jsme tedy začali znakovat v jejích 8 měsících, v 10. měsíci nám ukázala první znak (ještě) a učila se rychle další a další znaky (mlíčko, světlo, kačena, ptáček, mám tě ráda, spinkat, bolí….), přičemž v roce používala aktivně okolo 20 znaků a jejich počet narůstal. Znakovou řeč používala a postupně opouštěla s tím, jak se učila mluvit, přibližně do dvou let věku. Její jazykové dovednosti a možnosti vyjádření jsou nyní dle mého názoru širší než u dětí, které neznakují, a tak komunikují méně.
Barunka si na kurzech Baby Signs velice oblíbila medvídka BeeBo a každý týden se na něj moc těšila, ještě ve třech letech neřekla medvědovi jinak než „BeeBo“.
S Verunkou byl průběh trošku jiný a krásnější díky tomu, že jsme na ni mohli (uměli) znakovat dříve než na Barunku. Od půl roku jsme ji nejčastěji ukazovali znak „HOTOVO“ , který byl zejména spojen s nepříjemným odsáváním nosu. Jakmile pochopila jeho význam, přestávala plakat a vztekat se hned poté, co jsme znak použili. Dříve nám trvalo mnohem déle ji po skončení odsávání uklidnit. Brzy nám znak HOTOVO ukazovala sama.
Aktivně znakovat začala o něco déle než Barunka, v 11. měsíci. Její znakovací „Boom“ nastal v 15-ti měsících, kdy nám dělala všem opravdu velkou radost. Barunka byla šťastná, že i s tak malou sestřičkou se domluví, aniž by uměla používat slova a zaneprázdněný tatínek byl také potěšen například společným čtením knížek, kdy ho vždy každý večer překvapila novým znakem.
Zkuste si představit tuhle situaci … jste v cizí zemi a tamnímu jazyku už celkem dobře rozumíte, ale vaše výslovnost zatím není nic moc. Je dokonce tak špatná, že vám většinu toho, co říkáte, lidé kolem prostě nerozumí. Díky tomu, že vy rozumíte jim a jsou to prima lidé, tak se chcete do konverzace zapojit a sdílet s nimi co vás zajímá, jaký je váš názor na právě probírané téma a samozřejmě také, co byste chtěli nebo potřebovali. Teď jste zrovna v tamním zoo a vás zaujal ptáček, co sedí na slonovi a klove ho do ucha.
„Koukni, ptáček“ říkáte a ukazujete na něj.
„Ano, slon…“ odpovídá vám váš průvodce.
„Né, ptáček..“ říkáte a ukazujete na něj.
„…a jak je veliký“ reaguje průvodce.
„Žádný slon, podívej na toho ptáčka!“ začínáte se rozčilovat.
„… a ty velké uši. Líbí se ti?“ ozývá se směrem k vám.
„Nelíbí. Líbí se mi ten ptáček“ rozčilujete se…
Pokračování této scénky bude záviset na vaší povaze … buď to vzdáte, mávnete rukou a možná příště už ani nebudete zkoušet něco říkat, když vám stejně nerozumí, nebo se pořádně naštvete a třeba uděláte i náležitou scénku, protože nechápete jak to, že když to říkáte jasně, tak proč vám nerozumí. Budete se takto rozčilovat a rozčilovat a váš průvodce buď bude nešťasný a bude si připadat, že selhává nebo se na vás bude zlobit, proč stále jen takhle vyvádíte, když ona se tak snaží.
Určitě už víte, kam tím mířím.
Miminka mají zájem a schopnost komunikovat mnohem dříve než to dokáží pomocí slov. Takže ta spousta zvuků, ukazování na věci a nesrozumitelného žvatlání opravdu něco znamená. Ony mají pocit, že to opakují správně, ale vy jim ještě nerozumíte a čím je miminko větší, tím větší může být nepohoda z toho, že si ještě nerozumíte. Znakování je způsob, jak tohle období překlenout. Je to taková pomůcka na dobu než dítě začne srozumitelně vyslovovat. U někoho tohle období trvá 6 měsíců, u někoho rok a půl – ale každá máma, která si znakování zkusila vám řekne, že to stálo za to. Děti komunikují častěji, jsou spokojenější a také dříve začínají mluvit.
Chcete to také zažít? Pokud ano, tak mám pro vás jeden tip… zjistěte nejprve jak na to a ujistěte se, že metodu zvládnete. Není to těžké, ale posbírat střípky informací po internetu nebo od kamarádky většinou nestačí a bylo by škoda, aby vám tohle krátké, ale nádherné období v životě dítěte uteklo bez toho, abyste spolu sdíleli vše, co jen jde.
Možností, jak metodu snadno a rychle zvládnout je dnes hned několik.
Můžete se zúčastnit online kurzu pro rodiče, zajít si na kurz s lektorkou ve vašem městě nebo si zakoupit sadu materiálů včetně knihy a videoslovníku se znaky. Více se dozvíte na www.babysigns.cz
Napsala: Pavlína Kapalová, Nezávislá certifikovaná lektorka BabySigns
Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli začít znakovat ještě dnes!
Součástí video kurzu jsou i: