Je tu měsíc s montessori. Materiály ke stažení, tipy a slevy na celý online Montessori kurz 20% nebo 1. lekce se slevou 55% zde >>

Zveme rodiče s miminky a batolaty na akci Znakujeme se zvířátky ze zoo 12.6.2024. Registrace zdarma zde >>

Kdy začíná miminko komunikovat?

První a nejdůležitější otázka, která vám pravděpodobně leží na srdci, je, kdy začíná miminko komunikovat? Odborníci souhlasí, že dítě začíná projevovat zájem o komunikaci již od narození. První úsměvy, pohyby a zvuky jsou prvními projevy toho, že dítě chce něco sdělit.

První týdny s miminkem

Od prvních týdnů života začne miminko aktivně hledat oční kontakt s vámi. Jeho zvuky jsou sice na začátku spíše nesourodé, ale postupně začíná reagovat na zvuky vašeho hlasu. Jakmile se naučí rozpoznávat váš hlas, začne věnovat pozornost vašim slovům.

2. – 3. měsíc zvukové reakce a první hlásky

Ve věku 2–3 měsíců začne dítě reagovat na zvuky, což je ideální čas začít s prvními jednoduchými zvuky, jako jsou „mama“ nebo „tata“. Tyto zvuky mohou být prvními kroky k aktivní komunikaci.

4. – 6. měsíc první zvukové imitace

V tomto období začíná dítě aktivně imitovat zvuky, které slyší. Využijte to k zábavným momentům, kdy zapojíte libozvučné říkanky, zpívání, zvuky zvířat a povzbuzujte ho k odpovídání na jednoduché zvuky nebo slova.

Od 6. měsíce začátek aktivní komunikace

Kolem 6. měsíce dítě začíná rozvíjet své motorické schopnosti a je připraveno začít s prvními jednoduchými znaky jako jsou např. „mlíčko“, „pít“. Tyto znaky patří k prvním a velmi oblíbeným a jsou pro dítě snadno pochopitelné a napodobitelné.

Začít se znakováním můžete kdykoliv po narození, ale ideálním časem je právě kolem 6. měsíce. Pro rodiče je tedy ideální absolvovat kurz kdykoliv před 6. měsícem. Někteří rodiče však začínají později, obzvláště, když se začnou starat o rozvoj komunikačních dovedností svého dítěte. Obecně řečeno, znakování má význam i pro děti, které již začínají mluvit, pokud stále existují výrazy, o kterých by dítě mělo zájem komunikovat a není toho schopno pomocí slov.

Jak podporovat komunikační dovednosti dítěte?

  • Pozornost a trpělivost: Buďte vždy pozorní k projevům vašeho dítěte. Trpělivě odpovídejte na jeho pokusy komunikovat.
  • Rozvoj motorických schopností: Podporujte rozvoj motorických dovedností, které dítě potřebuje k napodobování znaků.
  • Znakování Baby Signs: Učte se společně s dítětem jednoduché znaky a začněte je aktivně používat ve vašem každodenním životě.

Pro rodiče, kteří se potýkají s touto výzvou poprvé, je důležité si uvědomit, že každé dítě se vyvíjí individuálně. Podporujte své miminko ve všech jeho pokusech komunikovat a buďte pozorná k jeho signálům. Znakování Baby Signs může být skvělým způsobem, jak aktivně rozvíjet komunikační dovednosti vašeho dítěte a posílit pouto mezi vámi.

Využijte znakování Baby Signs jako společnou aktivitu pro oba rodiče. Tatínek se tak bude moci lépe domluvit s dítětem, i když tráví méně času doma.

Sledovat vývoj komunikace u svého miminka může být krásným a motivujícím zážitkem. Pamatujte, že každý krok vašeho dítěte je důležitý, a s láskou a podporou se společně můžete radovat z každého nového komunikačního milníku.

Online kurz znakování: Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít znakovat. Ještě dnes.