Kdy, jak a proč začít s cizí řečí u dětí?

Chtěli byste vaše dítě naučit další jazyk? Myslíte si, že je důležité, aby umělo dobře anglicky? Chcete mu dát dobré základy na to, aby s dalším jazykem nemělo v budoucnosti problém? Určitě se svého přesvědčení držte, protože tím dáte vašemu nejmenšímu velkou výhodu do dospělosti. O tom proč, kdy a jak můžete dítěti pomoci v učení jazyků, jsem pro vás připravili náš článek. Zjistěte s námi, co lze udělat pro lepší rozvoj vašich nejmenších.

Proč je důležité znát cizí jazyk

V dnešní globalizované době je už skoro samozřejmostí, že každý umí minimálně ještě jednu další řeč. Jak se říká: „čím víc jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“. Dnes toto pořekadlo platí dvojnásob. Cizí jazyky potřebujeme ve škole, na univerzitách, v práci i na cestách. Skutečnost, že více než polovina obyvatelstva naší Zeměkoule hovoří více než jedním jazykem, dokládá, že hovořit jinými jazyky je zcela normální. Kdo dnes neumí anglicky alespoň základy, má problém. Proto je důležité našim dětem pomoci k tomu, aby v dospělosti tento problém neměly a nebyly limitování v kariérním ani osobnostním růstu. A můžeme s tím začít hned.

Jaký jazyk máme pro naše dítě vybrat?

Výběr jazyka je důležitý a vychází zejména s potřeby rodiny a pak místa, kde dítě vyrůstá. Pokud je jeden z rodičů cizinec, tak je jasné, že přednost bude mít jeho mateřština. Když ale v rodině žádné specifikum nemáte, je dobré zohlednit, že je Česká republika srdcem Evropy a jeden z nejdůležitějších jazyků, mimo češtinu, je angličtina. Je nejrozšířenějším světovým jazykem a máte velké šance na to, že se s ním kdekoliv domluvíte. Zároveň je jazykem obchodu a mezinárodních korporací a ze statistik vyplývá, že pokud anglicky mluvíte, vyděláte si na stejné pozici o 20 procent více než bez ní. A dalším, ne však posledním důležitým důvodem, proč se učit právě tuto řeč je, že je hlavním komunikačním prostředkem internetu. V současném digitálním světě je tedy už opravdová nutnost znát angličtinu. Proto je dobré k ní vést i zájem vašich dětí a v učení je podporovat.

Kdy máme s výukou začít?

Debat na toto téma existuje opravdu mnoho a díky tomu i mnoho mýtů. Někdo tvrdí, že je lepší naučit své dítě nejdříve jeden jazyk a to pořádně a pak teprve přidat další. Jiní se bojí, že když na malé dítě budete mluvit dvěma jazyky, může se cítit zmatené a přetížené. Není proto divu, že se někteří rodiče bojí začlenit druhou řeč od útlého dětství. Přitom ale toto období senzitivní fáze vývoje dětského mozku je na přijmutí a ovládání jazyka jedním z nejlepších. Pozdější učení je vždy náročnější. Nicméně učení řeči se ukázalo přínosné v každém věku. Podle vědeckých výzkumů ale ideální doba na učení jazyků je ve stejný čas, kdy se dítě učí svou mateřštinu. Tedy ideálně lehce po narození a nejpozději do kolem jednoho roku. I když ale začnete později, je důležité, že vůbec začnete. Tak se ničeho nebojte a nic nečekejte.

Jak to funguje v dětském mozku?

Ještě před tím, než si povíme, jak učit své děti angličtinu, podíváme se ještě na chvíli na to, jak to v dětském mozku vypadá. Z vědeckých výzkumů víme, jak náš mozek funguje. Díky tomu jsme zjistili i to, že učení dalších jazyků je pro mozek velmi prospěšná aktivita. Jedinci, kteří znají více řečí, jsou schopni svůj mozek lépe ovládat s porovnáním s ostatními. Jejich šedá kůra mozková je zvětšená v místech zodpovědných za řeč oproti ostatním. Což ukazuje i na výhodu raného učení jazyků.  V dětském mozku se díky blízkému seznámení s dalším jazykem začínají tvořit kritické neuronové vazby, nezbytné ke kvalitnímu zvládnutí řeči. Každé miminko má schopnost se naučit jakýkoliv jazyk, pokud s ním na něj bude někdo hovořit. Tuto schopnost ale brzy ztrácí. Proto je dobré ji využít a dát dítěti šanci, že dosáhne úrovně pokročilého rodilého mluvčího. Čím tedy dříve začnete s výukou, tím mu zvýšíte jeho šance toho dosáhnout.

Jak na výuku jazyků?

Jak tedy můžeme podpořit své děti ve výuce jiného jazyka? Zde si můžete přečíst naše tipy, které vám pomohou začlenit angličtinu či jiný jazyk do života vašeho dítěte a to  radostí a hrou.

 • Jak již bylo výše uvedeno, začněte co nejdříve.

 • Mluvte přímo na své dítě. Nestačí pouze, aby dítě pasivně jazyk poslouchalo.

 • Můžete využít dětská výuková videa. V malém množství denně se jich nemusíte obávat.

 • Zpívejte si v autě anglické písničky.

 • Ukazujte obrázky

 • Důležité je, že dítě nepotřebuje, aby na něj mluvil rodilý mluvčí. Je nejdůležitější na něj hlavně hovořit, i když s chybami. Ty se vypilují později.

 • Nepřekládajte. To by bylo matoucí. Tento způsob komunikace je neefektivní.

 • Hlavně se nevzdávejte a pokračujte.

 • Věnujte se společně angličtině denně, alespoň chvíli.

 • Vyzkoušejte chodit do kurzů. Setkáte se s ostatními rodiči a uvidíte metody, které můžete využít i doma.

 • Existuje mnoho edukačních her, které pomáhají rozvíjet znalost další řeči.

Chcete vědět více?

Je nadmíru jasné, že dítě, které začne s výukou jazyka co nejdříve, bude mít oproti ostatním velkou výhodu. Zvláště v současném globalizovaném a internetovém světe. Navíc to může být i výzva pro vás, zlepšit se v dané řeči. Dopřejte sobě i vašemu dítěti požitek z toho, že bude moci komunikovat s mnohem více lidmi a bude mít k dispozici nové zdroje k poznání. Zaujalo vás toto téma?  Chtěli byste se o učení cizího jazyka, komunikaci s malými dětmi a rozvoji řeči dozvědět více? V knize S láskou i s rozumem, na které se podílely Ivana Procházková, Jitka Ševčíková a Michaela Tilton, se tomuto tématu věnuje několik kapitol. Pokud chcete se svými nejmenšími lépe komunikovat a správně rozvíjet jejich mluvu, můžete se v knize dozvědět mimo jiné i více o tom, proč některé děti mluví dříve a jak je přimět ke komunikaci. Knížka vám může pomoci, k tomu, aby se z vás stal respektující rodič a vaše výchova probíhala v souladu s láskou i s rozumem. Dozvíte se i o znakování a jak může pomoci s učením dalšího jazyka. Publikace je navíc plná inspirace a tipů, jak udělat dětství vašich dětí šťastné a naplněné. Můžete také navštívit naše kurzy znakováníangličtiny. Podívejte se na naši mapu, a naleznete ty nejbližší k vašemu bydlišti.

.

Objevte cestu, jak se domluvit než přijdou slova

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s vaším dítětem začít znakovat.

 • Video seminář pro rodiče
 • Video slovník a materiály ke stažení
 • Podpora zkušené lektorky
 • Videa pro děti a leoprela ke stažení

Stáhněte si eBook zdarma!

Máte-li otázky o tom, jak znakování funguje, kdy se znakováním začít, jak se to naučit apod. ... stáhněte si zdarma eBook, kde najdete odpovědi.

Zašleme vám eBook a informace o znakování s BabySigns. V každém e-mailu je odkaz na odhlášení. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Najděte kurzy ve vašem městě