Jak využít „rodičovinu“ k rozvoji dětské řeči a další tipy pro lepší vzájemnou komunikaci  

Dětská řeč je jedním z důležitých vývojových stupňů v lidském životě. Každé dítě je originál a se svými prvními slovy začíná v různý čas. Věděli jste ale, že můžete jako rodič vývoj řeči ovlivnit a urychlit? Chtěli byste vědět, jakým způsobem můžete svým dětem pomoci lépe a hlavně dříve se domluvit?

Je dokázáno, že už od narození pozná miminko hlas své matky a někdy i otce a svého okolí. Uklidňuje ho vaše povídání. Postupem času na něj začne reagovat a ještě později se začne projevovat svým žvatláním. Jak je ale možné, že některým dětem trvá rozmluvení mnohem déle než jiným? Čím to je? A lze to nějakým způsobem ovlivnit? Pokud rodič s miminkem správně komunikuje, rozvoj řeči může být velmi rychlý. Je ale důležité vědět, jak na to a jak správně reagovat na potřeby dítěte.

Jak můžeme u dětí rozvíjet řeč?

Běžně se říká, že doba, za kterou se dítě dokáže rozmluvit a slovně komunikovat, je dána geneticky. Z nových výzkumů ale víme, že kromě genetického základu, hraje roli i to, kdo a jakým způsobem s dítětem mluví. A možná ve větší míře, než si myslíme. Proto je velmi důležité vědět, jak s našimi dětmi hovořit a jaká slova používat. Když budeme totiž jako rodič věnovat větší úsilí tomu, jak s dítětem mluvíme, můžeme mu s jeho řečí velmi pomoci. Rozhodně ale nejde o to, abychom na něj mluvili ve složitých větách a snažili se ho zahltit mnoha neznámými slovy. Nejdůležitější je interakce a zájem, které můžeme jako rodiče našim nejmenším poskytnout.

5 tipů pro podporu a rozvoj řeči

Zajímá vás, jak můžete lépe dosáhnout toho, aby se vaše dítě rozmluvilo? Přinášíme vám tipy, co byste měli dělat, aby rozvoj řeči byl plynulý a pro dítě přijatelný.

  1. Soustřeďte se na to, co dítě dělá a jaké zvuky vydává. Podle toho reagujte. Nechte se vést intuitivně a střídejte se v komunikaci. Nemusí to být vždy komunikace slovní. Někdy i úsměv mluví za vše.

  2. Nebojte se používat „rodičovinu“. Způsob, jakým na dítě mluvíme jako rodiče, můžeme někdy přirovnat k tzv. žvatlání. Někteří mají možná pocit, že užívání mnoha citoslovcí, zdrobnělin a modifikací slov dětem nijak nepomáhá. Opak je pravdou. Tento způsob řeči má kognitivní výhody a například protahování samohlásek ve slovech napomáhá rozlišovat nejen zvuky jednotlivých slov, ale i jejich začátky a konce.

  3. Věci pojmenovávejte podle skutečnosti a k tomu na ně i ukazujte. Vysvětlujte i jejich význam ve větách. Časté nesprávné pojmenovávání může vývoj řeči i zpomalit.

  4. Dávejte slova do kontextů, tím, že využijete věty typu: „Podívej se na …“ nebo „Podej mi prosím tu…“. Brzy se batole naučí rozumět celým větám.

  5. Nechejte na dítě mluvit i někoho jiného. Děti si tak osvojí různé tóny i melodie hlasů a mohou si vše ve svém mozku lépe ukotvit.

Zapojte do mluvy i znakování

Ze zkušenosti mnoha maminek i výzkumných pracovníků lze doložit, že znakováním můžeme výrazně urychlit a vylepšit vývoj řeči ve věku od přibližně šesti měsíců do tří let. Díky znakům si děti mohou velmi snadno přirozeně osvojit významy věcí, o kterých my rodiče a okolí hovoříme. Mohou jim pomoci dorozumět se s námi, i když ještě sami mluvit neumí. Někdo by mohl sice podotknout, že když dítě znakuje, nebude mít pak tendenci mluvit, protože nebude řeč potřebovat. Podle dlouholetých výzkumů je tomu naopak. Znakování vychází z přirozené touhy dětí komunikovat s námi. Pomáhá jim s námi sdílet svůj svět. Uvidíte, jakou bude mít vaše dítě radost, když díky znaku pochopíte, co vám chtělo sdělit. Bude mít velkou motivaci s vámi komunikovat.

Chcete vědět více?

Zaujalo vás toto téma?  Chtěli byste se o komunikaci s malými dětmi, rozvoji řeči a znakování dozvědět více? V knize S láskou i s rozumem, na které se podílely Ivana Procházková, Jitka Ševčíková a Michaela Tilton, se tomuto tématu věnuje několik kapitol. Pokud chcete se svými nejmenšími lépe komunikovat a správně rozvíjet jejich mluvu, můžete se v knize dozvědět mimo jiné i více o tom, proč některé děti mluví dříve, kdy a jak začít s cizí řečí, a jak přimět dítě ke komunikaci. Knížka vám může pomoci, k tomu, aby se z vás stal respektující rodič a vaše výchova probíhala v souladu s láskou i s rozumem. Publikace je navíc plná inspirace a tipů, jak udělat dětství vašich dětí šťastné a naplněné.

Objevte cestu, jak se domluvit než přijdou slova

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s vaším dítětem začít znakovat.

  • Video seminář pro rodiče
  • Video slovník a materiály ke stažení
  • Podpora zkušené lektorky
  • Videa pro děti a leoprela ke stažení

Stáhněte si eBook zdarma!

Máte-li otázky o tom, jak znakování funguje, kdy se znakováním začít, jak se to naučit apod. ... stáhněte si zdarma eBook, kde najdete odpovědi.

Zašleme vám eBook a informace o znakování s BabySigns. V každém e-mailu je odkaz na odhlášení. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Najděte kurzy ve vašem městě