Jak pomoci dítěti lépe vyslovovat

Stává se vám, že vašemu batoleti nerozumíte, ač se vám snaží něco říct? Pokud u toho znakuje, máte samozřejmě o starost s porozuměním postaráno, ale máte i další možnosti, jak mu pomoci rozmluvit se pomocí trénování motoriky mluvidel. Jak na to, nám prozradila logopedka a lektorka znakování Eva Pekařová.

Jak ses vlastně k vymýšlení logopedických her pro nejmenší dostala?

Na tuto myšlenku mě přivedla moje práce. Snažím s dětmi pracovat hravou formou tak, aby logopedie pro děti nebyla jen nudná a otravná povinnost. Pokud se učení stane zábavou, dostaví se výsledky daleko rychleji. Rodiče pak děti nemusí do trénování nutit a celý proces trénování se tak stane pro děti i rodiče zábavnější a atraktivní. Proto se snažím pro děti vymýšlet logopedické hry, mít s sebou vždy zajímavé pomůcky, hravé úkoly, aby je práce bavila a byly motivované ke spolupráci.  Chtěla jsem také rodičům při trénováni doma nabídnout možnost, jak udělat dětem trénování hravější,a tehdy přišla myšlenka na první logopedické hry na rozvoj motoriky mluvidel.

Jak tedy můžeme pomoct dítěti, aby lépe vyslovovalo?

Motoriku mluvidel lze rozvíjet už u nejmenších dětí. Děti rády opakují různé grimasy, šklebení se na sebe, vyplazování jazýčku… Rády se pozorují v zrcadle, jak u toho vypadají. Toho lze hezky využít a vyzkoušet si například, jak dělá čertík, jak klape koníček, jak špulí pusu kapřík atd. Všechny tyto „cviky“ hezky procvičují a rozhýbávají mluvní orgány. Mluvení je vlastně pohyb – pohyb mluvních orgánů. Jsou to svaly, které se děti musí naučit ovládat, aby mohly správně vyslovovat jednotlivé hlásky. Čím víc je pusinka hezky rozhýbaná, tím líp se ji bude mluvit. Proto jsem vytvořila 2 sady kartiček na rozvoj motoriky mluvidel, které zároveň rozvíjejí slovní zásobu, zrakové vnímání nebo matematické představy.

V současné době jsi na mateřské dovolené. Jaké je to pozorovat vývoj dětské řeči v přímém přenosu?

Ano, jsem doma s rok a půl starou holčičkou – Nikolkou. A musím říct, že vývoj řeči (a nejen řeči) od jejího narození až doteď je pro mě fascinující. Samozřejmě se jako máma snažím se svou dcerou od začátku znakovat. Jsem nadšená, že lze takto přirozeně vývoj řeči podpořit a dopřát dětem možnost zažít úspěch při komunikaci. Do znakování se doma zapojil i tatínek. Na Vánoce se v 10. měsíci naučila znakovat rybičku a v jejím 12. měsíci přišel k naší radosti první aktivně používaný znak – PEJSEK. Postupně se přidaly znaky JEŠTĚ a PITÍ. Nikolka nyní používá už spoustu slov. Je krásné sledovat jak pro výrazy, které už umí vyslovit, znaky přirozeně opouští a nahrazuje je mluveným slovem.

Máš nějaké další pracovní plány?

I na mateřské dovolené se snažím být alespoň částečně pracovně aktivní.  A tak po večerech vymýšlím pro děti zábavné logopedické hry pod značkou „Logopedie hravě a s úsměvem“. Aktuálně pracuji na souboru her pro jednotlivé hlásky „Hrajeme si s hláskou…“  a chystám podklady pro další hry. Nápadů na tvorbu je v mé hlavě spousta, jen ty časové možnosti jsou trochu omezené. Postupně se je po malých krůčcích snažím převést do reality. Těším se, až mi mateřské povinnosti dovolí vrhnout se také aktivně do lektorství Baby Signs. Momentálně si to ale naplno užívám doma se svou dcerou. Vždyť být maminkou je tak úžasný a neopakovatelný zážitek a ta nejhezčí práce.

Na seminář Evy Pekařové se můžete přihlásit zde. Dozvíte se na něm více o emocích, emoční inteligenci, kdy, jak a proč jí rozvíjet, o typech vrozeného charakteru pozorovatelného již v prvních měsících života, co je důležité při tvorbě bezpečné vazby s Vaším miminkem, a jak řešit problémové situace. Obsah je zaměřen na rozvoj dětí od narození do 3 let. Seminář je veden interaktivní a zábavnou formou, ve které nechybí ani diskuze a praktické příklady jak uvést teorii do běžných životních situací s miminkem a batolátkem.

 

autor článku: Mgr. Eva Pekařová

Objevte cestu, jak se domluvit než přijdou slova

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s vaším dítětem začít znakovat.

  • Video seminář pro rodiče
  • Video slovník a materiály ke stažení
  • Podpora zkušené lektorky
  • Videa pro děti a leoprela ke stažení

Stáhněte si eBook zdarma!

Máte-li otázky o tom, jak znakování funguje, kdy se znakováním začít, jak se to naučit apod. ... stáhněte si zdarma eBook, kde najdete odpovědi.

Zašleme vám eBook a informace o znakování s BabySigns. V každém e-mailu je odkaz na odhlášení. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Najděte kurzy ve vašem městě