Co je dobré vědět o čtení s miminky a batolaty

Máte rádi knížky? Pamatujete si na ty, které jste s rodiči četli jako malí? Nebo jde knižní svět mimo vás? V článku vás provedeme důvody, proč je důležité dětem číst již od malička, jaké knihy jsou pro ně vhodné a také jak můžete při čtení příběhů a prohlížení obrázků využít znakování. Probuďte ve vašich dětech vášeň pro čtení. Kniha se stane jejich věrným přítelem i učitelem. Dáte jim velmi důležitý základ do budoucnosti a otevřete dveře do světa fantazie.

Knihy byly, jsou a budou. A to je dobře. Jejich tištěná forma je velmi důležitou součástí života. A rozhodně to platí i v současném digitalizovaném světě. Ačkoliv by se mohlo prvotně zdát, že tištěná slova a příběhy na papíře už jsou minulostí, je tomu naopak. Prodej knih se celosvětově rapidně zvedá a rozhodně tento trh neupadá. Můžeme být za to rádi. Proto bychom měli vést děti již od malička k tomu, že knihy jsou pro ně velmi podstatné a mohou v nich nalézt informace nebo se pobavit. Umožněte jim objevit knihy i jejich svět a přidejte jim tím do života další potěšení.

Proč číst dětem

Možná se ptáte, proč je vlastně tak důležité dětem číst. Hlavním, ale ne jediným důvodem, je probuzení jejich touhy po poznání a chuť se učit. Ta je jedním ze základních předpokladů ke vzdělání. Tím, že si s dětmi budete pravidelně nahlas číst, seznámí se s novými slovy, barvou vašeho hlasu i různými tóninami, které při čtení použijete. Toto seznámení s jazykem patří mezi ty nejpřirozenější formy. Rozvíjíte také jejich schopnost naslouchat, soustředěnost, vzájemnou komunikaci a rozšiřujete slovní zásobu. Zároveň utváříte pouto mezi vámi a vaším dítětem. Tento čas strávený u knih společným ukazováním, čtením a povídáním, patří mezi ty nejkrásnější chvíle jejich dětství.

Kdy začít číst

Možná nevíte kdy přesně začít. Je to jednoduché. Čím dříve, tím lépe. Seznamovat děti s knížkami můžete již v prvních měsících života. Existují černobílá leporela, na která reagují i ta nejmenší miminka. Postupně můžete přidat látkové interaktivní knížky, papírová leporela s tvrdými deskami a pak přejít postupně na ty se stránkami měkkými. Když bude čtení doprovázet váš hlas, dítě si prohlížená knížek záhy oblíbí. Večer můžete před spaním vyprávět příběhy, které jste si před tím přes den společně četli. Tím, že se dítě s knihami bude seznamovat již v brzkém věku, bude pro něj přirozené manipulovat s knihami opatrně. Naučí se, jak se ke knížkám správně chovat a jak otáčet stránky či jak knihu vrátit na původní místo. A to jsou velmi užitečné dovednosti.

Výběr knih a jejich rozmístění

Žijeme v době, kdy o různorodé tituly pro děti není nouze. Zkuste jít do jakéhokoliv knihkupectví a podívejte se do oddělení s dětskými knihami. Regály jistě budou zaplněny k prasknutí. Ovšem to neznamená, že všechny knížky jsou pro vaše děti vhodné. Je dobré si uvědomit, že je lepší mít několik oblíbených knížek, ve kterých si dítě bude rádo listovat než vlastnit přeplněnou knihovnu, o kterou nebude mít zájem. Nejlepší je knihy nakupovat postupně, dle zájmu a věku dítěte. Pro ty nejmenší existuje mnoho druhů látkových leporel. Oblíbené jsou i takzvané quiet books, které jsou celé ušité a mají mnoho částí určených k hraní. S těmi si dítě může interaktivně hrát, jak bude chtít a procvičovat jemnou motoriku rukou. Pro seznámení s klasickými knihami jsou pak vhodná leporela s tvrdými deskami. V současnosti se jich vyrábí spousta s interaktivními prvky, které lze posouvat a točit. V momentě, kdy bude dítě připravené na knihy s měkkou vazbou, vyberte třeba společně nějaký příběh a ten postupně čtěte a vyprávějte si o něm. O výběru knih přemýšlejte a dbejte, aby obsahovaly krásné ilustrace a měly poučný příběh. Až bude dítě starší, nechte jej vybírat si knihy samo.

Co se týče umístění, je dobré, aby dítě ke svým knihám mělo vždy volný přístup. Udělejte mu proto někde v pokoji či v bytě koutek s knihami, kam si pro ně bude moci volně zajít a dejte mu tam i židličku nebo křesílko, případně stoleček. Ideální je zvolit poličky na fotografie, kde se knihy vyskládají tak, že je vidět titulní strana. Dítě si tak snáze vybere knihu, jakou má chuť číst nebo prohlížet.

Vybrat knihovničku zejména pro ty nejmneší není snadné. Je potřeba volit se zvýšenou pečlivostí, neboť miminko vnímá jinak než batole a batole zase jinak než tříleté dítě.

Leporela z programu Baby Signs, odpovídající komunikačním dovednostem dětí v jednotlivých věkových kategoriích, vytvořily je světově známé autorky bestsellerů a vývojové psycholožky Linda Acredolo, Ph.D. a Susan Goodwyn, Ph.D..

Leporela pro miminka – Moje první znaky a Moje další znaky

 • vhodná již od 6 měsíců
 • obsahují velmi jednoduché kresby i texty, které umožní miminku soustředit se a komunikovat o tom, co na obrázku vidí
 • ideální pro interaktivní čtení s miminkem a vzájemnou komunikaci na témata, která děti v tomto věku zajímají
 • každé má 10 stran, rozměry 18 × 15 cm

Objednat leporela pro miminka.

Leporela pro batolata – Učíme se znakovat venku s Čiperkou a Učíme se znakovat v ZOO s Kreslínkem

 • pro děti od 12 měsíců
 • obsahují lehce kompliko­vanější kresby než u varianty pro miminka a krátké říkanky na témata zajímavá pro děti do zhruba 36 měsíců
 • grafické zpracování dá batoleti šanci všimnout si malého překvapení na každé stránce
 • inspirují ke komunikaci s rodičem i v případě, že dítě ještě nemluví
 • každé má 16 stran, rozměry 20 × 20 cm

Objednat leporela pro batolata.

Jak získat zájem dětí o knihy

Čím dříve začnete, tím snažší a přirozenější bude pro vaše dítě vytvořit si vztah ke knížkám a čtení. Pokud vaše dítko táhnou jiné dovednosti, můžete jeho zájem o knihy podpořit třeba některým z našich tipů.

 • Čtěte si s dětmi a preferujte knihu, kterou si vyberou samy. Pravidelně se k ní vracejte.
 • Podrobně popisujte každou stránku, vysvětlujte a povídejte si o obrázcích v knize.
 • Pokud dítě nechce, nikdy ho nenuťte. Snažte se najít vhodný čas, kdy mu knížku nabídnete. Ideální je třeba čas před spaním.
 • Vezměte vaše děti do knihovny a nechte je vybrat si knížky, které je zajímají.
 • Čtěte si před dětmi. Když uvidí, že vám tato činnost činí potěšení a vidí, že se k ní vracíte, pochopí, že jsou knihy součástí běžného života.
 • Čtěte knihy pravidelně, například před spaním.
 • Pokud dítě projeví zájem prohlížet si samo, nechte ho a nerozptylujte ho jinými aktivitami.
 • Vybírejte knihy svým povedením a obsahem vhodné pro věk dítěte.
 • Témata knih volte podle zájmu dětí.
 • Nenechte se ani vy u čtení vyrušovat. Když například od čtení obíháte k vaření oběda nebo zvednete zvonící telefon, ruší to i dítě a hůře se na čtení soustředí a učí se od čtení také odbíhat.

Jak využít u čtení znakování

Pokud jste se rozhodli s vašimi nejmenšími znakovat nebo o této vzdělávací a dorozumívací metodě uvažujete, věřte, že vám bude sloužit k dorozumívání i u čtení knih. Pokud o této metodě slyšíte prvně, tak znakování je ve zkratce znaková řeč pro slyšící batolata, díky níž se snadno dorozumíte s vaším dítětem ještě před tím, než je schopné samo mluvit. Díky obrázkům a ilustracím v knihách lze znakování učit i rozvíjet.  Dítě se naučí znakovat postavičky, aktivity a věci z obrázků v knížce a bude mít ohromnou radost vám ukazovat, co všechno vidí a umí vám znakem „říct“. Tento způsob komunikace můžete učit vaše miminko již od 6 měsíců narození a brzy vám přinese usnadnění každodenní komunikace s vaším batoletem do doby, než začne samo mluvit. Divili byste se, jak moc již takto malá miminka a batolata můžou sdělit ostatním. Zajímá vás znakování více? Podívejte se na náš web Baby Signs, kde naleznete potřebné informace nebo se přihlaste na některý z našich kurzů Znakujeme se zpěvem a hrou.

Čtení je krásnou cestou k poznání různých světů i cestou, kterou můžeme jít. Ukažte ji vašim dětem a vykročte společně zábavnou formou do života. Pokud vás zajímá toto téma více, můžete si zdarma stáhnout náš e-book s názvem „4 důvody proč číst miminkům a batolatům“ nebo navštívte některý z našich kurzů kde najdete další inspirace, jak vaše děti smysluplně a zábavně vzdělávat. Dáte jim tím velký dar do budoucnosti a na tyto chvíle s vámi budou rády vzpomínat.

Objevte cestu, jak se domluvit než přijdou slova

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s vaším dítětem začít znakovat.

 • Video seminář pro rodiče
 • Video slovník a materiály ke stažení
 • Podpora zkušené lektorky
 • Videa pro děti a leoprela ke stažení

Stáhněte si eBook zdarma!

Máte-li otázky o tom, jak znakování funguje, kdy se znakováním začít, jak se to naučit apod. ... stáhněte si zdarma eBook, kde najdete odpovědi.

Zašleme vám eBook a informace o znakování s BabySigns. V každém e-mailu je odkaz na odhlášení. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Najděte kurzy ve vašem městě