BLW aneb první jídlo do ruky

Už jste někdy viděli zkratku BLW? Víte co si pod ní představit? Jak souvisí s prvními příkrmy a přechodem na pevnou stravu? A proč se o této metodě maminky v diskuzích zmiňují a hledají o ní informace stále víc a víc? V našem článku jsme pro vás shrnuli to nejdůležitější, co o metodě Baby led weaning aneb jídlo do ruky, budete pro začátek potřebovat vědět, abyste byli v obraze.

Každý rodič by chtěl pro své dítě to nejlepší. Určit ale co je to pravé, v nepřeberném množství přístupů, je složitější než dříve. Všude se vše řeší, na internetu, v knihách i v televizi, takže informací je možná až přespříliš. Ohledně příkrmů a odstavení malých dětí je tomu také tak. Rádi bychom vám proto představili jednu z metod, jak pomoci dítěti najít svou vlastní cestu k jídlu. Přístup BLW neboli Baby led weaning, je blízký respektující výchově a v současnosti se k němu obrací čím dál tím více rodičů. Tak s námi můžete zjistit, o co se vlastně jedná a jak BLW aneb jídlo do ručky funguje v praxi.

Baby led weaning aneb o co vlastně jde?

Zmíněná metoda Baby led weaning, zkráceně BLW aneb jídlo do ruky, je způsob přirozeného přestupu dítěte k pevné stravě. Do češtiny by se dal název přeložit jako „odstavení řízené dítětem“. Ale zjednodušeně lze říci, že se při tomto způsobu seznamování s první potravou dítě krmí samo, rozhoduje o tom, co ochutná a strava není ve většině případů mixovaná, ale rozkrájená na kousky. Přístup se od u nás zavedených mixovaných příkrmů dost liší a může někomu připadat podivný či úplně bláznivý. Ale jedná se o velmi přirozený způsob a v poslední době si ho oblíbilo mnoho rodičů. Nedávné výzkumy provedené na Univerzitě v Nottinghamu dokonce prokázaly, že děti praktikující BLW mají menší sklon k obezitě. Kojenci odstavení tímto způsobem se učí lépe regulovat příjem a vybírají si zdravější varianty jídel. Tuto metodu podporuje i Světová zdravotnická organizace a další významné instituce, zabývající se potravou a zdravím po celém světě.

Časté obavy z BLW

Často vznikají obavy rodičů, že se děti při přestupu rovnou na větší kousky mohou zadávit. Malá miminka a batolata mají ale naproti dospělým mnohem lépe vyvinutý dávicí reflex, který vdechnutí jídla či předmětů ve větší míře zamezuje. Samozřejmě se může stát, že by mohlo jídlo našim maličkým zaskočit. Hlavní je tedy nenechávat dítě o samotě když jí a v případě problému zakročit a pomoci. Tak se nebojte a vyzkoušejte v současné době velmi oblíbenou metodu. Uvidíte, zda vám a vašemu dítěti bude vyhovovat. Rozhodně se ale neřiďte podle tabulek a neporovnávejte vaše miminko s ostatními. Každé dítě má svůj čas a své potřeby. Respektujte je a brzy sami zjistíte, kdy začít.

Jak a kdy začít

Jak již bylo zmíněno výše, každé dítě má na BLW aneb na jídlo do ruky svůj čas. Jak ale zjistit, že zrovna nastal? Když vám vaše miminko začne zvědavě koukat do vašeho talíře a zajímat se o to, co jíte, nebo rovnou zkouší natahovat ruku po potravině, vyhovte mu. Nechte ho na jídlo sahat a trochu si s ním pohrát. Při této první zkušenosti dítě poprvé zjišťuje, jakou konzistenci dané jídlo má a utváří si první návyky. Většinou tato chvíle přichází okolo šestého měsíce narození, ale může to být i dříve či později. Nebojte se této metody, i když stále kojíte. Naopak je mateřské mléko v kombinaci s poznáváním pevného jídla pomocí BLW velmi doporučována nejen laktačními poradkyněmi.

Rady a tipy

 1.  Když zjistíte, že dítě má zájem o jídlo, které jíte, vyhovte mu (samozřejmě se rozhodnete v závislosti na daném typu potraviny)
 2. Nechte dítě jídlo prozkoumat, ochutnat a ohmatat.
 3. Jezte u stolu společně jako rodina.
 4. Nenuťte dítěti nic do pusy, nechte jej, ať si vše ozkouší samo. Když nechce, zkuste to později.
 5.  Když projevuje víc a víc zájmu, dejte mu ze svého talíře a pak začněte postupně připravovat svačinky z nakrájeného ovoce či zeleniny.
 6. Krájejte kousky akorát do ruky.
 7. Nejlepší je připravit jídlo dítěti přímo na stůl, ať si vybere, co chce.
 8. Vybírejte dítěti pestrou stravu.

Výhody a nevýhody metody Jídla do ruky

Jako každá metoda má své pro i proti, i když v tomto případě lze směle tvrdit, že pozitiva převažují. Jednou z největších nevýhod je, že se musíte obrnit trpělivostí a přimhouřit trochu oči nad nepořádkem a možná i nad přístupem okolí, které metodu nezná. Vše je pouze o vašem přístupu, tak si do něj nenechte mluvit. Protože výhody BWL mluví za vše.

 • BLW vede k nižšímu BMI a zároveň děti častěji preferují zdravější potraviny než ostatní.
 • Krmení s využitím obou rukou velmi rozvíjí jemnou motoriku, koordinaci oka a ruky.
 • Metoda vede dítě k větší nezávislosti.
 • Jelikož dítě samo zhodnotí, co si vezme a kolik, je čas jídla bez stresu a v poklidu pro rodiče i dítě.
 • Dítě se rychleji naučí jíst samo a brzy přestoupí k příboru. Bude mít zájem o to, postarat se samo o sebe.

Znakováním ke snadnějšímu dorozumění při jídle

Při této metodě stravování lze skvěle využít i znakování pro miminka. Díky znakům totiž lépe porozumíte, co se vám snaží vaše ratolest sdělit. Chce ještě? Nebo už dojedol či se chce mezi jídlem napít? Když začnete vaše děti učit znakovat, brzy bude vaše společná komunikace zřetelnější a pochopitelnější pro obě strany. Předejdete tak frustraci z toho, že nevíte, čeho se vaše miminko tak urputně dožaduje. Znakování se většinou začíná učit kolem šestého měsíce narození, což je i přibližný čas přechodu k pevné stravě. Obě metody, BLW i znakování tak jsou tzv. „ruku v ruce“ a skvěle se doplňují.

První znaky, které můžete začít učit vaše děti v souvislosti s jídlem:

 • Ještě
 • Jíst
 • Pít
 • Hotovo

Doufáme, že se vám náš článek líbil a že vám metodu Baby led weaning aneb první jídlo do ruky přiblížil. Pokud vás zaujalo využití znakování a chtěli byste se dozvědět více, navštivte naše stránky, kde naleznete vše, co potřebujete vědět. Můžete si zde stáhnout e-book o znakování zdarma nebo se přihlásit na některý z našich kurzů. V nabídce máme také online kurz, který můžete absolvovat z pohodlí vašeho domova. Obsahuje vše, co potřebujete, abyste se svým dítětem mohli začít znakovat.

Objevte cestu, jak se domluvit než přijdou slova

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s vaším dítětem začít znakovat.

 • Video seminář pro rodiče
 • Video slovník a materiály ke stažení
 • Podpora zkušené lektorky
 • Videa pro děti a leoprela ke stažení

Stáhněte si eBook zdarma!

Máte-li otázky o tom, jak znakování funguje, kdy se znakováním začít, jak se to naučit apod. ... stáhněte si zdarma eBook, kde najdete odpovědi.

Zašleme vám eBook a informace o znakování s BabySigns. V každém e-mailu je odkaz na odhlášení. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Najděte kurzy ve vašem městě