„Tak nějak se domluvit.“ nebo „Rozumět si.“ ?

 

I přes to, že jsem o mateřství a celé té „dovolené“ měla svá očekávání, většina z toho se neproměnilo ve skutečnost. Začátky byly pro mě i syna těžké. První čtyři měsíce jsem měla pocit, že jen se vším nesouhlasil a dával to najevo velikým řevem. Když jsem pak následně pozorovala kamarádky, jejichž děti uměly říct v roce a půl různý počet slov, ale většina byla nesrozumitelná „hatmatilka“, zalekla jsem se. Při představě, že bych na první Kubova slova čekala tak dlouho a stejně bych neměla jistotu, že se na všem domluvíme, mě opravdu jímala hrůza.

Hledám pomoc

A když jsem takhle jednou zoufalá seděla u počítače a hledala nějakou další možnost, jak zlepšit komunikaci mezi námi nebo alespoň nějakou navázat, objevil se článek o znakování! Ten nápad mě nadchl hned v prvním okamžiku! Začala jsem počítat dny v kalendáři, kdy bude Kubovi šest měsíců a já už budu moci začít znakovat. Tenkrát jsem si slíbila, že pokud se nám to podaří, tak se stanu lektorkou a budu tuto zkušenost předávat dál.

Aktivně znakujeme

Na první znak jsem čekala dva měsíce, ale dostavil se a bylo to „světlo“. Zaujal ho lustr, který jsem pravidelně rozsvěcela nad stolem, kde jsem jedli. Ovšem znak, který nám pomohl nejvíce, byl „horký“. I přesto, že jsme vodu ve vaničce měřili teploměrem, můj partner i já jsme do ní namáčeli loket a zdála se nám v pořádku, Kubovi připadala příliš horká. Ve svých deseti měsících nám dokázal právě pomocí znaku říct, co ho na koupání celou tu dlouho dobu rozčilovalo a proč u něj pořád brečel.

Radost z dorozumění

Dnes je Kubovi přes rok a půl. Mluví ve větách, krásně skloňuje, umí se omluvit, pozdravit a já už ani nedokážu spočítat, kolik slov čítá jeho slovní zásoba. Kamkoliv přijdeme, každý obdivuje, jak nádherně mluví a na čem všem se dokážeme domluvit. A já? Já jsem splnila svůj slib a předávám tento úžasný způsob komunikace dál.

„PROMIŇ“ „POMOC“ „HOTOVO“

Mohla bych tady psát o hromadě zážitků, které nám přineslo znakování, proč byste právě vy, co tento článek čtete, měli se znakováním začít. Pro mě je ale nejdůležitější, že jsem našla prostředek, který mě a mého syna sblížil. Nikdy nezapomenu, jak pyšný byl u každého znaku, který udělal a jak zářil, když jsem mu rozuměla, jak mi poprvé zaznakoval „promiň“, když mě zranil při našem hraní a jak si dokázal říct o „pomoc“, když ji potřeboval. Někdo může oponovat, že se se svým dítětem vždy domluví a já bych mu dala za pravdu. Ale můj syn mi pomocí znaků dokázal říct, o čem si chce povídat, že už na té návštěvě být nechce a chce jít domů a že mě má rád. My jsme si s Kubou díky znakování otevřeli své světy a srdce, a to pro mě znamená víc než „se nějak domluvit“.

Moje zpověď a nejčastější otázky o znakování

Napsala Lucie Tichá, nezávislá certifikovaná lektorka Baby Signs. Zapsat se do Lucčiných kurzů a seminářů můžete zde.

Objevte cestu, jak se domluvit než přijdou slova

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s vaším dítětem začít znakovat.

  • Video seminář pro rodiče
  • Video slovník a materiály ke stažení
  • Podpora zkušené lektorky
  • Videa pro děti