Studie ukázala batolata se učí komunikovat z videí

Přemýšlíte o tom, zda je vhodné, aby se batole dívalo na video? Tohle je kontroverzní otázka, na kterou není snadné konklusivně odpovědět. Trochu světla nám ale na toto téma namířila studie z Emory University v Atlantě, která byla publikována v Child Development Journal v lednu 2015.

Vědci v této studii zkoumali, zda je možné, aby se batole naučilo komunikovat pomocí znaků z videí. K tomuto účelu rozdělili děti na 4 skupiny – první skupina dětí sledovala bez asistence rodičů videa o znakování (mezi nimi i videa Baby Signs) 15 minut, 4x týdně po 3 týdny. Druhá skupina sledovala videa spolu s rodiči, kteří na ně také během sledování znakovali. Třetí skupina dětí viděla znaky pouze od rodičů a nesledovala videa a poslední skupina byla kontrolní.

Výsledek byl překvapující:

Všechny děti, které byly znakům vystaveny se je naučily a dokázaly identifikovat i nové předměty představující to, co uměly znakem vyjádřit!

Takže nejenže dokázaly znaky opakovat, ale prokázaly i porozumění novým výrazům.  Největším překvapením bylo to, že i děti, které pouze sledovaly videa o znakování bez asistence rodičů se znaky naučily. Nelze ale udělat závěr, že tento přístup je pro dítě ideální, protože jak by se dalo očekávat, nejlépe na tom byla skupina dětí, která sledovala videa a zároveň s nimi znakovali rodiče. Tyto děti si pamatovaly mnohem více znaků.

„Jak znakování funguje? Kdy se znakováním začít? Jak se to naučit? Stáhněte si ebook zdarma!“

Pojďme se ale ještě zastavit u dalšího aspektu, který nám tato studie ukázala.

Pokud se dítě z  videí dokáže učit komunikovat, dokáže to tedy i v jiném jazyce.

Tady je to samozřejmě trochu komplikovanější, protože jiná studie ukázala, že aby si dítě správně vytvořilo otisky hlásek druhého jazyka, je komunikace s člověkem nezbytná … nicméně k osvojení foném dojde poměrně rychle a v dalším rozvíjení komunikace v druhém jazyku mohou vhodná edukativní videa posloužit. Takže konečně máme studii, která ukázala to, co tisíce rodičů, používajících videa GoKids English pro batolata už vědí — děti se s neuvěřitelnou rychlostí učí v angličtině vše, co ve videu vidí.

Více o GoKids English pro miminka a batolata najdete zde.

Ukázka videa Baby Signs v češtině

Koupit video.

Ukázka videa Baby Signs v angličtině

Koupit video.