4 důvody proč číst dětem už od narození

Snímek obrazovky 2017-02-14 v 14.10.04

Rozvíjení motorických dovedností miminek a batolátek je přirozené snad ve všech rodinách. Postavit z kostek věž je běžná činnost, dokonce i při pravidelných lékařských prohlídkách dostávají rodiče otázku, z kolika kostek umí děťátko věž postavit. Ne každý ale klade důraz i na rozvoj komunikačních dovedností, přestože i v této oblasti rodiče mají na rozvoj velký vliv. V tom hraje velkou úlohu čtení. Víte, proč je tak důležité a kdy s ním začít?

Proč je čtení tolik užitečné?

Mnohé maminky čtou nahlas dětské knížky už jako těhotné a navazují tak se svým miminkem kontakt. Stává se to příjemným rituálem. Stejně tak starší sourozenec se může s bráškou či sestřičkou takto sblížit i přesto, že ještě číst neumí. To, že bude číst ještě nenarozenému sourozenci, čili povídat směrem k  bříšku maminky, bude velmi přínosné pro jejich další vztah a vědomí toho, že se může stále tulit k mamince a povídat tak i sourozenci.

Význam čtení pro dítě začíná už od narození, kdy dítě ještě viditelně na čtení nereaguje. Jeho účast se bude stupňovat a přínosy čtení se vám budou měsíc od měsíce jasnější.

Děti milují jakékoliv aktivity, kdy se jim rodič nerušeně věnuje. Při čtení si navíc trénují schopnost naslouchat a soustředit se. Je zcela běžné, že dítě si oblíbí jednu nebo dvě knížky a bude po vás chtít, abyste je opakovaně četli. Toto opakování má pro dítě velký význam i při rozvoji slovní zásoby. Navíc dítě, které u čtení vyjadřuje, co slyší a zapojuje se do děje (u ještě nemluvících dětí pomocí znaků – viz níže) se učí novou slovní zásobu i aktivně používat.

Budete překvapeni, jak moc si děti všímají každého detailu na stránce, jak touží vám o svých objevech říci a jak moc si pamatují. Paměť můžete trénovat i tím, že u knížky, kterou čtete opakovaně, se  před otočením stránky ptáte, co bude následovat.

Můžeme tedy říci, že čtení:

 1. posiluje pouto mezi rodiči a dětmi
 2. rozvíjí schopnost naslouchat
 3. rozšiřuje slovní zásobu dítěte
 4. rozvíjí koncentraci a paměť

Největší přínosy dítě samozřejme získá, pokud jim budete číst pravidelně a povídat si s nimi během čtení i poté, co jste knížku přečetli.

Znakování je skvělým pomocníkem při čtení prvních knížek

Znakování je další možností jak společné čtení ještě zábavnější. Dorozumívání se pomocí gest a posunků je snadné a přirozené a je to způsob, jak se dorozumět s vaším dítětem ještě před tím, než je schopné mluvit. Znakující miminka tak získávají jedinečnou možnost účastnit se společného čtení a znakem reagovat na obrázky a slova, které čtete. Čtení je pak mnohem interaktivnější a miminko či batolátko, které znakem ukazuje, co vidí nebo slyší, si získává upřímný obdiv rodiče a buduje si tak sebedůvěru a zájem dále komunikovat.

Autorky programu znakové řeči pro slyšící batolata Baby Signs – profesorky vývojové psychologie Kalifornské Davis University – Dr. Acredolo a Dr. Goodwyn vytvořily nejen jednoduchou metodiku pro učení znakování, ale i řadu leporel vhodných pro první čtení a znakování s miminky a batolaty. K dostání jsou česká leporela pro miminka i batolata.

kolaz

Jedna z účastnic kurzu Znakujeme se zpěvem a hrou nadšeně komentuje leporelo V Zoo:

„Hanička miluje leporelo V Zoo. Na stejnojmenné lekci kurzu Znakujeme se zpěvem a hrou se naučila znak pro „PTÁČKA“. Ten je na každé stránce tohoto leporela schován na jiném místě, a tak Hanička nadšeně obrací listy a spolu se znakem pro ptáčka jej hledá očima a poté na něj ukáže. “

Stáhněte si e-book o čtení miminkům a batolatům zdarma

eBook-o-cteni-titulka

Dočtete se zde mimo jiné i jaké knížky vybrat dětem v určitém věku. Budeme se těšít na vaše reakce a povídání o zábavě při čtení s vašimi dětmi.

 

 

Online kurz znakování Baby Signs

square-boxbsoVše, co potřebujete vědět, abyste mohli začít znakovat ještě dnes!

Součástí video kurzu jsou i:

 • Video slovník se 100 znaky
 • Pracovní listy a materiály ke stažení
 • Osobní podpora zkušené lektorky
 • Video pro děti
 • Leporela k stažení

Objednejte zde.

Objevte cestu, jak se domluvit než přijdou slova

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s vaším dítětem začít znakovat.

 • Video seminář pro rodiče
 • Video slovník a materiály ke stažení
 • Podpora zkušené lektorky
 • Videa pro děti