Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak uspořádat první knihovničku Vašeho děťátka, jak si s dětmi číst a komunikovat během čtení, jaké knížky pro děti a podle čeho vybírat a mnoho dalšího.

Krmení ptáků… příležitost pro učení znaků

Znak pro ptáčka

Přinášíme Vám krásný nápad naší lektorky Petry Sochorové, která se mimo výuku znakování také zajímá o Montessori pedagogiku a v rámci toho si vyměňuje spolu s dalšími maminkami jednoduché aktivity, které vyrobí pro všechny z nich. Je to tak velmi obohacující výměna aktivit pro děti určitého věku.

Znakování je zábava a vzdělávání zároveň

Mezi prvními znaky, které děti v batolecím znaků začnou používat se ne zřídka objevuje znak pro ptáčka. Tedy ukazovák a palec proti sobě u pusy jako naznačení zobáčku. Batolata milují pozorovat jak precizně jsou najednou schopna dát tyto dva prsty k sobě a tak vykouzlit úsměv nejenom na své  tváři, ale i jejich rodičů. Ptáci jsou pro dětmi denně vídáni. Když se na to podíváme z dětské perspektivy, je to něco malého, co umí létat, pípá to – tedy vydává zvuky podobné těm, které batole doteď používalo také a je to v podstatě všude kolem.

Znak pro ptáčka
Znak pro ptáčka

Kreativní inspirace pro šikovné maminky

Pokud s dětmi tedy rádi pozorujete ptáčky, můžete jim vyrobit hezkou aktivitu, která je vhodná pro děti od cca 1,5 roku. Budete potřebovat:

  1. silnější filc obdélníkového tvaru,
  2. dřevěný kolíček,
  3. zbytky filcu na výrobu kolíčkového ptáčka a dvou malých ptáčků,
  4. chlupatý drát rozstříhaný na menší kousky (housenky)
  5. háčkovací bavlnku hnědé barvy na výrobu hnízda.

Pokud se nechcete pouštět do háčkování, můžete hnízdo vyrobit i z barevného tvrdšího papíru nebo ho třeba ufilcovat z ovčího rouna. Aktivita slouží mimo jiné k procvičení špetkového úchopu, zejména pro menší děti proto volte kolíček, který lze snadno rozevřít. A nebojte se jim krmení zpestřit tím, že vyzkoušíte i další věci, které může maminka-ptáček nanosit do hnízda (malé lístečky, dřívka, chomáčky vaty apod.). Tato aktivita jistě zaujme děti i po vizuální stránce a navíc ji můžete využít i jako kulisu k vymýšlení příběhů/pohádek o malých hladových ptáčcích. U tohoto všeho můžete s dítětem znakovat: PTÁK, JÍDLO, PROSÍM, PITÍ, VODA a jiné.

Doporučený věk: od cca 1,5 roku
Příprava/výroba aktivity: zhruba 2h (pokud budete hnízdo háčkovat, jinak méně)
K čemu slouží: rozvoj jemné motoriky, špetkový úchop, procvičování barev, rozvoj fantazie, mluvení

Fiktivní hra aneb nekonečný zdroj příležitostí pro znakování

Budeme rádi pokud se s námi podělíte o aktivity, které používáte k rozvoji (nejen) znakování Vy osobně. Fiktivní hra je jedna z nejobohacujících pro děti již od útlého věku. Děti si při ní spojují významy znaků, tedy znak se slovem a jsou schopny pak reagovat i v reálné situaci mnohem lépe než děti, které si takto hrát neumějí.

K prohloubení učení se znaku PTÁK můžete použít i  plakát, který stačí vytisknout a pověsit na místo, kde ho dítě snadno a často uvidí.

Přejeme Vám příjemné tvoření a nadšení do znakování. Je to přece skvělé, umět si s batoletem popovídat o tom, že PTÁČEK má zobáček, do kterého mu druhý PTÁČEK nosí JÍDLO. A když mu to jídlo nedonese, je SMUTNÝ, potřebuje POMOC.

Online kurz znakování Baby Signs

square-boxbso

Vše, co potřebujete vědět, abyste mohli začít znakovat ještě dnes!

Součástí video kurzu jsou i:

  • Video slovník se 100 znaky
  • Pracovní listy a materiály ke stažení
  • Osobní podpora zkušené lektorky
  • Video pro děti
  • Leporela k stažení

Objednejte zde.